Mapa zagrożeń

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie lublinieckim

Innowacyjne narzędzie służące do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców, czyli Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje już od ponad 5 lat. W tym czasie użytkownicy aplikacji nanieśli na terenie powiatu lublinieckiego ponad 4,5 tys. zagrożeń. Wszystkie sygnały dotyczące niebezpiecznych miejsc czy sytuacji są na bieżąco weryfikowane i eliminowane przez policjantów.

Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Dlatego ważne jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie skali i rodzaju zagrożeń dostrzeganych w naszym najbliższym otoczeniu. Identyfikacja ta nie może przebiegać bez uwzględnienia oczekiwań społecznych. Takim narzędziem jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Mapy zagrożeń należy traktować jako istotny element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym.

Od momentu uruchomienia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy powiatu lublinieckiego często z niej korzystali nanosząc łącznie ponad 4,5 tys. zagrożeń. Warto podkreślić, iż twórcy aplikacji dali użytkownikom możliwość szerokiego wyboru rodzaju zauważonego zagrożenia zawartego w 25 kategoriach, a także dodawania krótkiego opisu i zdjęć.
Najwięcej razy sygnalizowano zagrożenie dotyczące kategorii „przekraczanie dozwolonej prędkości”- 2089 zgłoszeń. Odnotowano również dużą liczbę zagrożeń z kategorii „nieprawidłowe parkowanie”, których było 820. Często sygnalizowano przypadki „spożywania alkoholu w miejscach zabronionych”- 355 zgłoszeń, „złą organizację ruchu drogowego”- 170, a także przypadki „wałęsających się bezpańskich psów”- 181 naniesionych zagrożeń.

Wszystkie zagrożenia naniesione przez użytkowników Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa są na bieżąco weryfikowane przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu, Komisariatu Policji w Woźnikach oraz Posterunku Policji w Koszęcinie.

Zachęcamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Należy jednak pamiętać, że taka forma kontaktu nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Powrót na górę strony