2019 - Rok Pieszego

Dni Seniora w Koszęcinie

W dniach 20-21 maja br. w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” na terenie Kompleksu pałacowo-parkowego w Koszęcinie odbyły się Dni Seniora. Organizatorzy przygotowali dla uczestników cykl wykładów i spotkań, w których uczestniczyli również policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu. W wydarzeniu licznie wzięli udział Seniorzy z terenu całego województwa śląskiego.

W trakcie spotkań mundurowi rozmawiali z Seniorami o bezpieczeństwie ze szczególnym uwzględnieniem tematyki oszustw na tzw. „wnuczka" i „policjanta CBŚP”. Policjanci szczegółowo przedstawili sposoby działania sprawców tych przestępstw oraz wskazali najlepsze metody uniknięcia tego typu oszustw. Poruszano również tematy związane z nieuczciwymi sprzedawcami towarów, którzy często pukają do drzwi osób starszych lub mieszkających samotnie. Mundurowi przestrzegali przed wpuszczaniem ich do domów oraz przed pochopnym zawieraniem umów na towary, których cena jest czasem wielokrotnie zawyżona. Prowadząca prelekcję policjantka z lublinieckiego zespołu ds. profilaktyki podpowiadała, jak bezpiecznie korzystać z internetu, na co zwracać szczególną uwagę, a czego się wystrzegać tak, by nie stać się ofiarą przestępców.

Spotkanie było znakomitą okazją do polecenia aplikacji przeznaczonych do komunikacji społeczeństwa z Policją, takich jak: Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacja „Moja Komenda”, a także do omówienia zasad kampanii „Dzielnicowy bliżej nas”. Dzielnicowy Koszęcina asp. szt. Wojciech Garus omówił zasadę działania tych aplikacji oraz wymienił korzyści jakie niesie ze sobą ich użytkowanie.

Sporo miejsca poświęcono bezpiecznemu poruszaniu się Seniorów po drogach, jako pieszych uczestników ruchu, ale także przypomniano o obowiązkowym wyposażeniu rowerów. Szczególny nacisk położono na konieczność stosowania elementów odblaskowych. Asp. szt. Seweryn Strzoda z lublinieckiej drogówki omówił przepisy prawne dopuszczające poruszanie się rowerzystów po chodnikach oraz wskazał niebezpieczeństwa, na które narażeni są najczęściej Seniorzy w ruchu drogowym.

Po zakończeniu spotkania Seniorzy chętnie dzielili się z mundurowymi swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi bezpieczeństwa osób starszych, opowiadali o swoich doświadczeniach związanych z nieuczciwymi sprzedawcami. Zadawali również wiele pytań chcąc rozwiać powstałe w trakcie prelekcji wątpliwości. Policjanci przygotowali dla wszystkich uczestników broszury i ulotki o tematyce bezpieczeństwa na drodze. 

  • Na zdjęciu policjanci z KPP Lubliniec w czasie imprezy Dni Seniora w Koszęcinie stojący na tle namiotu wystawowego.
  • Na zdjęciu uczestnicy Dni Seniora w Koszęcinie słuchający policyjnej prelekcji.
  • Na zdjęciu policjanci z KPP Lubliniec w czasie imprezy Dni Seniora w Koszęcinie w trakcie prelekcji.
  • Na zdjęciu policjanci z KPP Lubliniec w czasie imprezy Dni Seniora w Koszęcinie w trakcie prelekcji.
  • Na zdjęciu policjanci z KPP Lubliniec w czasie imprezy Dni Seniora w Koszęcinie w trakcie prelekcji.
  • Na zdjęciu uczestnicy w czasie imprezy Dni Seniora w Koszęcinie w trakcie prelekcji.
  • Na zdjęciu funkcjonariusz Wydziału Ruchu Drogowego w trakcie prelekcji w Koszęcinie - Dni Seniora.
  • Na zdjęciu policjanci odpowiadają na pytania po przeprowadzonej prelekcji.
  • Na zdjęciu policjanci i członkowie zespołu folklorystycznego - zdjęcie pamiątkowe.
Powrót na górę strony