Bezpieczeństwo rowerzystów

Rowerem bezpiecznie do celu

Wiosna i coraz więcej słonecznych dni jest dla wielu mieszkańców powiatu lublinieckiego sygnałem do rozpoczęcia sezonu rowerowego. Rower to nie tylko codzienny środek transportu, którym można poruszać się do pracy lub na zajęcia, ale jazda nim, to również świetny sposób na spędzenie wolnego czasu dla całej rodziny. Przypominamy o obowiązkowym wyposażeniu każdego roweru i przepisach dotyczących bezpieczeństwa rowerzystów.

Znaczny wzrost temperatury i panująca od kilku dni słoneczna aura zachęca do korzystania z roweru. Wielu z nas w najbliższym czasie zacznie przygotowywać swoje rowery do wyjazdu na drogi powiatu lublinieckiego. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo rowerzysty zależy nie tylko od znajomości i przestrzegania przepisów, ale również od stanu technicznego roweru i jego wyposażenia. Warto sprawdzić, czy nasz rower jest sprawny i posiada obowiązkowe wyposażenie.

Prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać:

  • z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające);
  • z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające);
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
    Na zdjęciu grafika przedstawiająca rower i opisane jego obowiązkowe wyposażenie.

Włączenie oświetlenia obowiązuje rowerzystę w warunkach złej widoczności, gdy zapada zmierzch, jest noc czy też widoczność jest ograniczona z powodu warunków atmosferycznych na przykład mgły. Niezależnie od wieku, każdy rowerzysta dla własnego bezpieczeństwa, powinien zadbać o to, aby być widocznym dla innych uczestników ruchu. Kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, choć nie są obowiązkowe, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w warunkach złej widoczności. Przepisy dotyczące ruchu rowerów nie nakładają obowiązku korzystania z kasków ochronnych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że kask chroni głowę, która jest częścią ciała najbardziej narażoną na poważne urazy.

Korzystając z roweru, zawsze należy pamiętać o obowiązujących przepisach. Ważne jest, aby rowerzyści, gdy tylko jest to możliwe, poruszali się po drogach rowerowych.

Należy pamiętać, że:

Kierujący rowerem, który nie ma ukończonych 10 lat, może poruszać się po drogach tylko pod opieką osoby dorosłej. Rowerzysta, który ukończył 10 lat i nie osiągnął 18, może kierować rowerem po drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu tylko wtedy, jeśli posiada kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii A1, B1 lub T. Po ukończeniu 18. roku życia nie trzeba mieć dokumentu stwierdzającego uprawnienia do kierowania rowerem.


Przewóz osób na rowerze:

Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę. Można także dziecko przewozić w przyczepie przystosowanej konstrukcyjnie do przewozu osób, ciągniętej przez rower lub wózek rowerowy. Przewozić na rowerze inną osobę może osoba, która ukończyła 17 lat. Rowerzyście nie wolno w szczególności:

  • jechać bez trzymania, co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach,
  • rozmawiać przez telefon, jeśli wymaga to trzymania słuchawki w ręce,
  • czepiać się pojazdów,
  • jechać wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych,
  • wyprzedzać pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany,
  • omijać pojazdu, który jechał w trym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
  • na przejeździe kolejowym objeżdżać opuszczonych zapór lub pół zapór oraz wjeżdżać na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone,
  • kierować w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu, lub środka działającego podobnie.

Gdzie może poruszać się rowerzysta:

Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. W przypadku, gdy porusza się po drodze dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. A gdy nie ma drogi przeznaczonej specjalnie dla rowerzystów lub nie można z niej korzystać na przykład z powodu robót drogowych, wtedy kierujący rowerem powinien poruszać się poboczem, a jeżeli jest to niemożliwe to jezdnią blisko prawej krawędzi. Nie każda droga przeznaczona jest dla ruchu rowerów. Przepisy zabraniają rowerzystom jazdy po drogach ekspresowych i autostradach.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem; szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km na godzinę, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów lub przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

Pamiętajmy! Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w połączeniu z wzajemną życzliwością, szacunkiem i wyrozumiałością z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Powrót na górę strony