"Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie". Spotkanie policjantów z licealną młodzieżą
W ubiegłą środę mundurowi odwiedzili uczniów z Zespołu Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu. W związku z tym, że słuchacze nabyli lub lada chwila nabędą uprawnienia do kierowania pojazdami, tematem prelekcji były przepisy stosowane w ruchu drogowym. W trakcie spotkania uczniowie usłyszeli wiele przydatnych informacji dotyczących zarówno zmotoryzowanych uczestników dróg, jak i pieszych.
W środę, 23 listopada mundurowi spotkali się z uczniami jednej z lublinieckich szkół średnich. W trakcie prelekcji policjanci omówili podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także przybliżyli uczestnikom prelekcji aktualnie obowiązujące przepisy. W trakcie pogadanki osoby, które na co dzień poruszają się przy użyciu hulajnóg elektrycznych oraz urządzeń transportu osobistego, dowiedziały się jak prawidłowo i zgodnie z przepisami korzystań z tego typu sprzętu, służącego do przemieszczania się po drogach. Młodzieży, przypomniano także o zasadach poruszania się pieszych oraz o obowiązku noszenia przez nich elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym.
Mundurowi przestrzegają, aby „młodzi kierowcy”, z uwagi na brak doświadczenia w prowadzeniu pojazdu i odpowiedniej reakcji dostosowanej do sytuacji, jaka może pojawić się na drodze, jeździli zgodnie z prędkością obowiązującą na danym obszarze. Młodzi ludzie mają z reguły większą skłonność do brawury i podejmowania ryzykownych zachowań, dlatego dla osób, które od niedawna posiadają prawo jazdy kat. B, wprowadzony został tzw. okres próbny, trwający 2 lata. Zgodnie z ustawą Prawo o Ruchu Drogowym policjant może zatrzymać prawo jazdy w wypadku przekroczenia przez kierującego pojazdem w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy liczby 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego lub stwierdzenia, że w okresie 2 lat od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy, popełnił on przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub trzy wykroczenia polegające na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości (w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h), spowodowaniu kolizji drogowej, kolizji drogowej zaistniałej poza droga publiczną oraz prowadzenia pojazdu w stanie po użyciu alkoholu.
Policjanci w trakcie spotkania apelowali przede wszystkim to, aby wsiadając za kierownicę zachować trzeźwość oraz zdrowy rozsądek. Ostrożność i unikanie brawury, z pewnością szczęśliwie doprowadzi nas wszystkich do wybranego celu podróży.