Wiadomości

Poszukiwania osób zaginionych

Data publikacji 14.10.2015

Każdorazowo, organizacja i prowadzenia działań poszukiwawczych osób zaginionych wymagają ogromnego zaplecza osobowego jak również doskonałej kondycji psychofizycznej osób biorących udział w akcji. Strażacy z OSP w Solarni tworzą Grupę Poszukiwawczo -Ratowniczą. W miniony piątek, w szkoleniu dotyczącym tego zagadnienia uczestniczył także Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Lublińcu i lublinieccy policjanci.

Niezwłocznie po uzyskaniu informacji o zaginięciu osoby, policjanci podejmują czynności poszukiwawcze. Tylko w tym roku lublinieccy stróże prawa przyjęli 38 zgłoszeń o zaginięciu. 36 osób udało się odnaleźć, w jednym przypadku odnaleziono ciało poszukiwanego. W dalszym ciągu trwają poszukiwania jednej osoby. Każdorazowo, w tego rodzaju działaniach, policjantom towarzyszą strażacy. Jedną z jednostek, na których pomoc zawsze mogą liczyć lublinieccy funkcjonariusze, jest Ochotnicza Straż Pożarna w Solarni. W tym roku powołana została Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza, licząca 25 członków. Strażacy przechodzą intensywne szkolenia z zakresu terenoznawstwa, obsługi GPS i metod poszukiwawczych. Szkolone są również psy ratownicze bez których taka grupa nie miała by racji bytu w pełnym wymiarze. Strażacy współpracuję także  z Fundacją ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, która zdobyła ogromne doświadczenie w tej dziedzinie. W miniony piątek, w szkoleniu prowadzonym przez przedstawiciela fundacji uczestniczył Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Lublińcu mł. insp. Jacek Siwiaszczyk oraz policjanci w Wydziału Kryminalnego, prowadzący poszukiwania osób. Policjanci i strażacy mają nadzieję, że dalsza, bardzo dobra współpraca służb pozwoli w przyszłości na szybkie i efektywne zakończenia każdych działań poszukiwawczych.

Pamiętaj!

Policja podejmuje poszukiwanie osoby zaginionej po otrzymaniu informacji o jej zaginięciu. Dużą wagę przywiązuje do poszukiwań osób, które ze względu na stan zdrowia lub wiek (małe dzieci, osoby starsze i nieporadne) mogą stać się ofiarami przestępstw. W takich przypadkach policyjne działania prowadzone są niezwłocznie i w zakresie zmierzającym do szybkiego odnalezienia osoby.

Jakie są przyczyny zaginięć oraz jakimi kryteriami kieruje się policja przy wstępnej ocenie okoliczności zaginięcia?

Policja ze względu na okoliczności zaginięcia i rodzaj wykonywanych  czynności poszukiwawczych, wyróżnia 2 kategorie osób zaginionych.

Do kategorii I zostały zaliczone osoby, które opuściły nagle ostatnie miejsce pobytu w okolicznościach uzasadniających podejrzenie:

§         popełnienia na ich szkodę przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności (np. zabójstwo, uprowadzenie w celu zmuszania do uprawiania prostytucji) albo;

§         zagrożenia dla ich życia, zdrowia lub wolności.

Sytuacje te dotyczą w szczególności zdarzeń:

a)    wskazujących na realną możliwość popełnienia samobójstwa,

b)    gdy zgłoszono zaginięcie osoby nieletniej do lat 15, po raz pierwszy,

c)     z udziałem osób, które z powodu wieku, choroby, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych nie może kierować swoim postępowaniem albo wymaga opieki lub pomocy innych osób.

Do kategorii II zaliczono osoby, które opuściły ostatnie miejsce swojego pobytu w okolicznościach, które nie wymagają zapewnienia ochrony życia osób zaginionych, w tym szczególnie takie które:

§         opuściły ostatnie miejsce pobytu z własnej woli, (np. ucieczki nieletnich z domów rodzinnych, domów dziecka, placówek opiekuńczych, choroby psychicznej zaginionych),

§         wcześniej wykazywały niezadowolenie ze swojej sytuacji życiowej (np. następstwa nieporozumień rodzinnych),

§         zabrały rzeczy osobiste (np. świadome zerwanie więzi ze środowiskiem).

Zobacz więcej

Powrót na górę strony