Wiadomości

Debata poświęcona mediacjom

Data publikacji 15.10.2015

Mediacja jako metoda rozwiązywania sporu z udziałem mediatora, który wspiera przebieg negocjacji celem uzyskania kompromisu pomiędzy stronami, była tematem przewodnim debaty, zorganizowanej przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu.

Nawiązując do obchodów Międzynarodowego Dnia Mediacji, lublinieccy policjanci zorganizowali debatę poświęconą temu zagadnieniu, która odbyła się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Lublińcu. Celem dzisiejszego spotkania, w którym uczestniczyli przedstawiciele Prokuratury Rejonowej w Lublińcu, Sądu Rejonowego w Lublińcu, mediatorzy, pracownicy ośrodków pomocy społecznej oraz policjanci, było propagowanie mediacji jako jednego z czynników, który może wpłynąć na sposób zakończenia postępowania. Wystąpienia mediatorów, sędziego, prokuratora i szefa lublinieckiej policji pozwoliły na przybliżenie problematyki mediacji oraz wymianę doświadczeń i poglądów związanych z tym obszarem aktywności zawodowej. Na zakończenie spotkania, wszyscy jego uczestnicy wyrazili chęć promowania i wykorzystywania mediacji jako jednej z alternatywnych metod rozwiązywania konfliktów.

Pamiętaj:

Celem mediacji jest wyrażenie przez strony swoich żądań i polubownego satysfakcjonującego stronę pokrzywdzoną zakończenia postępowania. Zastosowanie mediacji skraca cały proces a wręcz może przyczynić się do pojednania zwaśnionych stron. Niejednokrotnie, postępowanie mediacyjne przyczyniło się do zakończenia konfliktu, który trwał nawet kilka lat.

Postępowanie mediacyjne daje stronom możliwość współdecydowania w swojej sprawie. Pozwala poznać i zrozumieć stanowisko drugiej strony. Ułatwia wzajemne relacje między pokrzywdzonym a sprawcą przestępstwa po popełnieniu przestępstwa i umożliwia wspólne funkcjonowanie w społeczeństwie bez poczucia krzywdy czy zagrożenia.

Pozytywnymi aspektami w procesie mediacji jest wypracowanie przez strony przy udziale mediatora satysfakcjonującej ugody, a przede wszystkim uzyskanie szybkiego naprawienia szkody i zadośćuczynienia dla pokrzywdzonego za doznaną krzywdę od sprawcy przestępstwa z pominięciem prowadzenia postępowania.

 

Powrót na górę strony