Wiadomości

Pijany kierowca nie zapanował nad pojazdem

Data publikacji 14.03.2016

Policjanci z Lublińca wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego, do którego doszło dziś w nocy na obwodnicy miasta. 23-latek z Lisowa kierujący oplem, nie zapanował nad pojazdem i uderzył w barierę. Do szpitala trafił 22-letni pasażer.

Po północy, dyżurny lublinieckiej komendy przyjął zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło na obwodnicy miasta. Z ustaleń drogówki wynika, że kierujący samochodem 23-letni mieszkaniec Lisowa, w Lubecku na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w barierę. W wyniku uderzenia, obrażeń ciała doznał 22-letni pasażer, który został przetransportowany do szpitala. Wynik badania stanu trzeźwości kierowcy, wykazał w jego organizmie ponad promil alkoholu. Policjanci z drogówki zatrzymali prawo jazdy mężczyzny oraz dowód rejestracyjny pojazdu, a śledczy wyjaśniają teraz szczegółowe okoliczności tego zdarzenia.

 

KIEROWCO – PAMIĘTAJ!!!

Ubiegłoroczna nowelizacja przepisów, zaostrzyła sankcje dla kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz dla kierujących, którzy - znajdując się w tym stanie - spowodowali wypadek drogowy (zdarzenie, w którym były osoby zabite lub ciężko ranne). W pierwszej kolejności wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat.

Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys.  złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys.  złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys.  złotych.

Ponadto w kodeksie karnym wykonawczym dodano nowy art. 182a, przewidujący możliwość orzeczenia przez sąd zmiany sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Z możliwości tej osoba będzie mogła skorzystać nie wcześniej niż po upływie co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio, po upływie co najmniej 10 lat. Istotne jest, iż o ewentualnej zmianie sposobu wykonywania zakazu ostatecznie zdecyduje sąd.

Powrót na górę strony