Wiadomości

Parkuj tak, by nie blokować!

Data publikacji 05.10.2016

Parkowanie w miejscach gdzie jest to zabronione lub utrudnia wyjazd np. z terenu posesji, jest jednym z najczęściej zgłaszanych za pomocą mapy zagrożeń wykroczeń drogowych. Od połowy września, mieszkańcy wielokrotnie poinformowali o takich sytuacjach, nanosząc określone znaczniki na interaktywnej mapie.

W kilku przypadkach stróże prawa stwierdzili, że użytkownicy samochodów naruszyli przepisy ruchu drogowego oraz wjeżdżając na ulice wyłączone z ruchu, parkowali na chodnikach i ulicach za znakami zakazującymi zatrzymywania się. W takich przypadkach sprawcy wykroczeń zostali ukarani mandatami.

PRZYPOMINAMY!!!!

Zatrzymywanie i postój pojazdów reguluje Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 49 powyższej ustawy zabrania się postoju:

  • w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej;
  • w miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu;
  • przed i za przejazdem kolejowym, po obu stronach drogi, na odcinku od przejazdu kolejowego do słupka wskaźnikowego z jedną kreską;
  • w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu;
  • na obszarze zabudowanym, pojazdu lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 16 t lub o długości przekraczającej 12 m, poza wyznaczonymi w tym celu parkingami.

Kierowca łamiący powyższe przepisy musi liczyć się mandatem w wysokości od 100 do 300 złotych oraz 1 punktem karnym.

Jeszcze większa kara grozi kierowcy, który pozostawi samochód na miejscu wyznaczonym dla osób niepełnosprawnych. Sprawca tego wykroczenia musi się liczyć z mandatem w wysokości 500 zł i 5 punktami karnymi.

Zadaniem policjantów i strażników miejskich jest reagowanie na wszystkie naruszenia przepisów drogowych i dyscyplinowanie sprawców wykroczeń, w tym polegających na blokowaniu i utrudnianiu przejazdu innym użytkownikom dróg. Policjanci apelują jednak o odpowiedzialne wykorzystywanie aplikacji, ponieważ każde zgłoszenie wiąże się z podjęciem działań przez Policję.

Powrót na górę strony