Wiadomości

INFORMACJA DOTYCZACA PLANU DZIAŁAŃ PRIORYTETOWYCH DZIELNICOWYCH

Data publikacji 26.09.2017

Dzielnicowi z KPP w Lublińcu realizując założenia programu „Dzielnicowy Bliżej Nas” aktywnie podejmują działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Przedsięwzięcia podejmowane w oparciu o uzyskane informacje luz występujące na danym terenie zdarzenia, mające na celu wyeliminowanie określonych zagrożeń, określają je jako zadania priorytetowe

W ostatnich dniach dzielnicowi podsumowali przedsięwzięcia podejmowane w ramach zadań priorytetowych w podległych rejonach. W ramach tych działań dzielnicowi miejscy uświadamiali mieszkańców o zagrożeniach związanych z oszustwami metodą „na wnuczka”, na policjanta itp. oraz przekazywali specjalnie przygotowane ulotkii. Podczas spotkań z lokalną społecznością, stróże prawa zwracali także uwagę na właściwe zabezpieczenia mienia, w szczególności rowerów pozostawianych bez jakiegokolwiek zabezpieczenia. W celu ograniczenia ilości kradzieży i zwiększenia świadomości ich właścicieli, mundurowi przeprowadzili akcje znakowania rowerów.

W trakcie realizowania planu na terenie miasta Lublińca doszło do 2 oszustw metodą, oraz dokonano 2 kradzieży rowerów w rejonie I ( w analogicznym okresie roku minionego do 7) . Nie udało się zatem całkowicie wyeliminować zdarzeń, jednakże podjęte czynności z pewnością przyczyniły się do podniesienia świadomości mieszkańców, a w przypadku kradzieży rowerów do ograniczenia tego zjawiska. Zadania związane z ograniczeniem kradzieży mienia zarówno na skutek kradzieży z włamaniem do domów, mieszkań i budynków w fazie budowy jak również kradzieży dokonywanych przez osoby wchodzące na teren posesji pod pretekstem sprzedaży artykułów, zbiórki pieniędzy czy tez zbiórek złomu, prowadzili także dzielnicowi tzw. pozamiejscy. Przeprowadzili szereg spotkań z mieszkańcami w tym w ramach zebrań sołeckich, OSP, kół gospodyń, spotkań koła emerytów i rencistów, wspólnot mieszkaniowych itp., podczas których odczytywano komunikaty w kościołach, rozdawano ulotki, prowadzono rozmowy z samorządowcami.

Na skutek podejmowanych działań, w rejonach gmin Pawonków, Ciasna i Kochanowic nastąpił spadek zdarzeń związanych z kradzieżami i włamaniami w odniesieniu do analogicznego okresu roku 2016. Jedynie na terenie Gminy Herby nastąpił wzrost ilości włamań do domków letniskowych. Sprawcy tych kradzieży zostali ustaleni i zatrzymani.

W ocenie dzielnicowych, nastąpił wzrost świadomości mieszkańców w zakresie zwracania uwagi na potencjalne zagrożenie o czym świadczyć mogą kierowane do nich informacje dotyczące nieznanych pojazdów, czy osób widzianych w rejonie ich miejsc zamieszkania.

Powrót na górę strony