Wiadomości

Narażała siebie i innych

Data publikacji 24.10.2018

Pomimo licznych ostrzeżeń, kampanii społecznych i innych działań profilaktycznych, na polskich drogach wciąż dochodzi do zdarzeń z udziałem nietrzeźwych kierujących. Przeprowadzane przez policjantów kontrole drogowe mają na celu wyeliminowanie z ruchu osób, które na skutek bezmyślności stwarzają zagrożenie na drodze. W ręce mundurowych wpadła wczoraj pijana kierująca, mieszkanka Kochanowic.

Wczoraj po 14.00, policjanci z drogówki na odcinku drogi pomiędzy Lubeckiem a Dralinami zatrzymali do kontroli drogowej kierującą hyunadiem. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości 50-letniej mieszkanki Kochanowic wykazało, że kobieta jest pijana. Wynik testu wykazał w wydychanym powietrzu prawie 3 promile alkoholu. Policjanci uniemożliwili dalszą jazdę i zatrzymali prawo jazdy nieodpowiedzialnej kierującej. Za popełnione przestępstwo, grozi jej 2 lata więzienia.

PAMIĘTAJMY!

Alkohol zaburza koordynację wzrokowo-ruchową, która jest niezbędna w prowadzeniu pojazdu. Wynikiem tego jest występowanie problemów z dostrzeganiem szczegółów, znaków, pieszych. Alkohol pogarsza także wydajność i sprawność mięśni. Szybciej występuje poczucie zmęczenia. Kierowca potrzebuje więcej czasu na wykonanie tej samej czynności.

Dodatkowo, alkohol wydłuża czas reakcji kierowcy. Przyjmuje się, że przeciętny czas reakcji kierowcy wynosi około 1 sekundy. Nawet niewielka ilość alkoholu wydłuży czas reakcji o około 0,5 sekundy. Czas reakcji przekłada się na metry, które pokonuje samochód zanim kierowca zacznie wykonywać określony manewr.

Alkohol ogranicza także pole widzenia. Normalnie wzrok kierowcy obejmuje kąt 180 stopni, pod wpływem alkoholu pole widzenia zawęża się tak, że można je porównać do widzenia w tunelu. Ponadto, powoduje błędną ocenę odległości. Kierowca widzi przedmioty dalej niż są w rzeczywistości. Alkohol zaburza procesy decyzyjne i upośledza myślenie racjonalno–życzeniowe. Kierowca ma ograniczoną świadomość negatywnych konsekwencji związanych z jazdą po alkoholu, często przecenia własne możliwości i umiejętności, podejmuje większe ryzyko, a tym samym zwiększa  ryzyko wypadku.

 

 

Powrót na górę strony