Wiadomości

Ostrożnie na rowerze!

Data publikacji 07.11.2018

Policjanci z lublinieckiej komendy apelują do rowerzystów o ostrożność na drodze. Słoneczna pogoda zachęca do jazdy, ale musimy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wystarczy chwila nieuwagi aby doszło do zdarzenia drogowego. Wczoraj przekonali się o tym uczestnicy kolizji, do której doszło na ulicy Grunwaldzkiej. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Słoneczna aura, dodatnie temperatury, sucha nawierzchnia i chęć uniknięcia stania w korkach to czynniki, które zachęcają do jazdy na „dwóch kółkach”. Wielu mieszkańców korzysta jeszcze z tej możliwości. Policjanci apelują jednak o ostrożność na drodze i przestrzeganie obowiązujących przepisów. Nawet na jezdni o niewielkim natężeniu ruchu, chwila nieuwagi może doprowadzić do zdarzenia drogowego. Przekonali się o tym uczestnicy kolizji, do której doszło wczoraj przed południem na ulicy Grunwaldzkiej w Lublińcu. Kierujący rowerem nie upewnił się, że może bezpiecznie wykonać manewr skrętu i w trakcie jego wykonywania, wpadł pod nadjeżdżający samochód. Na szczęście nikt nie ucierpiał i skończyło się na uszkodzeniach pojazdów. Uczestnicy zderzenia zostali przez policjantów pouczeni i zobowiązani do zachowania ostrożności.


Poniżej prezentujemy kilka porad dla właścicieli jednośladów, dzięki którym rowerowe przejażdżki będą o wiele bardziej bezpieczne:

  • Prawidłowe wyposażenie roweru:
  • jedno światło pozycyjne barwy białej z przodu,
  • światło odblaskowe barwy białej z przodu
  • jedno światło pozycyjne barwy czerwonej z tyłu
  • światło odblaskowe barwy czerwonej z tyłu
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec
  • sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku

Rowerzysta, jak mało, który uczestnik ruchu drogowego, musi zadbać o bycie widocznym. Nie jest przecież w żaden sposób chroniony przed skutkami wypadku drogowego, a często kierowcy samochodów zauważają rowerzystów w ostatniej chwili. Dlatego warto zaopatrzyć się w dodatkowe elementy odblaskowe, które można przyczepić do ubrania, np. opaski odblaskowe. Rowerzysta powinien również zaopatrzyć się w rękawiczki, które nie tylko zapobiegają otarciom, ale również zwiększają przyczepność dłoni do kierownicy; komplet ochraniaczy i okulary przeciwsłoneczne.

Rowerzysta zawsze musi się stosować do obowiązujących znaków drogowych i przepisów ruchu drogowego. Jeśli wzdłuż jezdni prowadzi ścieżka rowerowa lub pieszo-rowerowa, rowerzysta musi się poruszać właśnie nią. Jeśli nie ma takiej ścieżki, to rowerzyście wolno jechać chodnikiem tylko wtedy, gdy jego szerokość przekracza 2 metry, a na jezdni w tym miejscu dozwolona jest prędkość do 50 km/h. Kierujący rowerem zawsze jednak musi zachować ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszym (wyjątek stanowi ścieżka rowerowa). Rowerzysta nie ma pierwszeństwa na skrzyżowaniu ścieżki rowerowej z jezdnią, nie może przejeżdżać przez przejścia dla pieszych (trzeba zsiąść i przeprowadzić rower na drugą stronę jezdni).

Dorośli nie potrzebują żadnych dokumentów zezwalających na poruszanie się rowerem, osoby niepełnoletnie potrzebują karty rowerowej, którą otrzymują po zdaniu odpowiedniego egzaminu. Dzieci w wieku poniżej 10-lat jeżdżą na rowerze wyłącznie pod opieką osób starszych.

Warto także pomyśleć o zabezpieczeniu roweru i zachować dokumenty z numerem ramy. W razie kradzieży zwiększy to szansę na jego odzyskanie.

 

Powrót na górę strony