Zatrzymani sprawcy kradzieży sprzętu elektronicznego
Na początku tygodnia policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu zatrzymali na terenie jednej z lublinieckich placówek handlowych dwóch sprawców kradzieży sprzętu elektronicznego.
Okazali się nimi 32-letni i 42-letni mieszkańcy województwa opolskiego, którzy próbowali dokonać kradzieży elektronarzędzi na łączną kwotę ponad 1400 zł.
Zatrzymani mężczyźni zostali przewiezieni do lublinieckiej Komendy Policji, gdzie dalsze czynności przeprowadzili z nimi funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego. Sprzęt został odzyskany w stanie nienaruszonym i zwrócony w całości prawowitemu właścicielowi. W obecnej chwili trwają dalsze czynności i ustalenia w tej sprawie.
Przypominamy aby w przedświątecznym czasie wzmóc naszą czujność żeby nie stać się ofiarą kradzieży. Pamiętajmy, że przestępcy niepostrzeżenie, wykorzystują naszą nieuwagę. Kieszonkowiec kradnie w taki sposób, że osoba poszkodowana często nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Możemy jednak kierować się kilkoma podstawowymi zasadami, które mogą utrudnić działanie złodziejom.
Co zrobić by nie stać się ofiarą kradzieży kieszonkowej:
- Pieniądze w torebce rozdziel i schowaj w różne miejsca. W miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów.
- Torebkę zamykaj i noś z przodu. Nie odstawiaj jej płacąc w kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie. Złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi.
- Nie pokazuj innym zawartości portfela płacąc za zakupy.
- Nie trzymaj portfela w reklamówce lub koszyku.
- Podróżując środkami komunikacji publicznej nie siadaj w pustych przedziałach. W czasie podróży staraj się nie zasypiać. Pilnuj bagażu.
- Nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres zamieszkania. W razie ich kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie.
- Nie noś karty bankomatowej razem z numerem PIN.
- Na ulicy unikaj korzystania z wszelkich podejrzanych usług jak np. wróżenie, gry hazardowe, okazyjne możliwości zakupu itp.
Pamiętaj - przestępcy często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież. Działają najchętniej w galeriach handlowych, dworcach, targowiskach itp.