Podsumowanie działań „Alkohol i Narkotyki”
Policjanci lublinieckiej drogówki podsumowali zakończone 12 stycznia działania ukierunkowane na ujawnianie i eliminowanie z ruchu drogowego kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie. W tym dniu policyjne kontrole były prowadzone na terenie całego kraju. Na terenie powiatu lublinieckiego działania realizowane były w wyznaczonych punktach na drogach wojewódzkich, powiatowych i gminnych.
Od wczesnych godzin porannych można było spotkać funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego realizujących kontrole trzeźwości między innymi w rejonie: Lublińca, Sadowa czy Kośmidrów. Weryfikowano stan trzeźwości kierujących pojazdami mechanicznymi ale również rowerzystów. Już pierwsze godziny działań pokazały, że nie wszyscy kierujący wzięli sobie do serca liczne apele i przestrogi policjantów dotyczące jazdy na tzw. „podwójnym gazie”. Krótko po godzinie 6 w okolicach Sadowa zatrzymano kierowcę samochodu osobowego, u którego urządzenie do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało 0,71 mg/dm³. Mężczyzna stracił prawo jazdy, a za swój czyn będzie odpowiadał przed Sądem. W trakcie działań mundurowi zatrzymali także dwóch nietrzeźwych kierujących rowerami, którzy zostali ukarani mandatami karnymi. Łącznie w trakcie działań przeprowadzono 797 kontroli trzeźwości.
Policjanci ponownie przypominają, że każdy kto wsiada do samochodu z przekroczoną normą alkoholu w wydychanym powietrzu lub we krwi stanowi ogromne zagrożenie na drodze. Tym wszystkim, do których nie dotarły apele i ostrzeżenia przypominamy o konsekwencjach z jakimi muszą liczyć się nietrzeźwi kierowcy.
Co grozi za jazdę pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu?
Jeśli podczas kontroli policyjnej urządzenie do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wykaże od 0,10 do 0,25 mg w jednym dm³ lub stężenie alkoholu we krwi wyniesie od 0,2 do 0,5 promila, wówczas podlegamy art. 87 kodeksu wykroczeń, czyli odpowiadamy za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu. W takim przypadku jeśli ponowne badanie alkomatem nie wykaże wzrostu stężenia alkoholu podlegamy karze aresztu lub grzywny.
Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości.
Jeśli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu większe niż 0,25 mg/dm³ lub powyżej 0,5 promila, popełniamy wówczas przestępstwo i podlegamy już pod kodeks karny, a dokładnie art. 178a kk, za co grożą o wiele większe konsekwencje.
W przypadku popełnienia przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości grozi nam:
- grzywna w wysokości od 10 do 540 stawek dziennych, które w zależności od orzeczenia sądu mogą wynosić od 10 do 2000 złotych,
- za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości kierowca ukarany będzie zakazem prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Gdy kierowca zostanie zatrzymany w stanie nietrzeźwości po raz drugi sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio,
- niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości,
- kara finansowa za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości to min. 10 tys. zł,
- za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości sąd może ukarać kierowcę zakazem prowadzenia pojazdów na okres 15 lat, minimalny okres na jaki zakaz będzie orzekany to 3 lata.