Wiadomości

Wspólnie zadbajmy o środowisko. Nie dopuśćmy do rozwoju procederu nielegalnego składowania i przewożenia niebezpiecznych odpadów

Data publikacji 22.03.2019

W ostatnim czasie na terenie naszego kraju i województwa policjanci udaremnili kilkanaście przypadków prób nielegalnego składowania odpadów. Toksyczne i niebezpieczne substancje miały trafić do nieczynnych żwirowisk, kopalni odkrywkowych, a także miały być składowane na terenie opuszczonych hal magazynowych i pustostanów.

Ostrzegamy właścicieli gruntów oraz magazynów przed przestępcami, zajmującymi się nielegalnym pozbywaniem się odpadów poprodukcyjnych i niebezpiecznych. Oszuści często wynajmują magazyny i inne nieruchomości, w których później gromadzone są odpady. Po wypełnieniu takiego obiektu wynajmujący znika, pozostawiając kłopotliwy ładunek właścicielom, na których później spoczywa obowiązek kosztownej utylizacji. To wydatek rzędu nawet miliona złotych.

W ostatnich latach nasila się także zjawisko porzucania odpadów w pomieszczeniach i na posesjach osób prywatnych, a także w wynajętych od firm przewozowych środkach transportu, takich jak: cysterny, naczepy samochodowe, itp. Przestępcy często wynajmują magazyny oraz ziemię dla osób czy firm, informują, że zamierzają prowadzić na ich terenie legalną działalność, i oferują atrakcyjne wynagrodzenie za wynajem. Na wynajętym terenie lub w obiektach oszuści porzucają odpady podlegające obowiązkowej utylizacji. Następnie firma znika, a właściciele gruntów lub magazynów zostają z niemałym kłopotem.

UWAGA!!! Przed przestępczym procederem związanym z nielegalnym obrotem niebezpiecznymi odpadami szczególnie ostrzegamy:

- Właścicieli hal i magazynów oraz gruntów pod wynajem
- Przewoźników oraz firmy i osoby wynajmujące pojazdy transportowe
- Osoby mieszkające w pobliżu miejsc na uboczu oraz blisko dużych obszarów, na których przestępcy mogą nielegalnie składować odpady

Nikogo nie trzeba przekonywać jak bardzo niebezpieczne dla środowiska naturalnego a także życia i zdrowia mieszkańców mogą być nielegalne składowiska odpadów. Aby do groźnych sytuacji nie dochodziło policjanci, strażacy i inspektorzy ochrony środowiska prowadzą wzmożone kontrole. W zbieraniu wszelkich informacji dot. takich zagrożeń szczególną rolę odgrywają dzielnicowi. To tym funkcjonariuszom można bezpośrednio przekazać informacje o niepokojących spostrzeżeniach. Oni sami także sprawdzają to co dzieje się w tym zakresie na terenie podległej im dzielnicy. Zadania związane ze składowiskami odpadów realizują także policjanci pionu kryminalnego i ruchu drogowego, szczególnie w zakresie ich transportu. Funkcjonariusze sprawdzają samochody ciężarowe przewożące nieczystości. Zwracają uwagę na oznakowanie pojazdu, sposób załadunku odpadów,  a także na zgodność ich zawartości z dokumentacją przewozową.

TY TAKŻE MOŻESZ PRZYCZYNIĆ SIĘ DO ELIMINACJI ZAGROŻEŃ ZWIĄZANYCH Z NIELEGALNYM SKŁADOWANIEM ODPADÓW I ZAPOBIEGAĆ DEGRADACJI ŚRODOWISKA NATURALNEGO

Jak to zrobić?

Oprócz bezpośredniego kontaktu z dzielnicowym przypominamy o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Można na niej nanieść sytuacje, które w naszej ocenie stanowią zagrożenie w konkretnym rejonie. Policjanci weryfikują te zgłoszenia, potwierdzają lub nie i starają się wyeliminować. Wśród różnych kategorii  istnieje również ta dotycząca DZIKICH WYSYPISK ŚMIECI.

(KWP Katowice)

Powrót na górę strony