Nietrzeźwi kierujący zatrzymani przez policjantów
Pomimo kierowanych przez Policje i inne instytucje licznych apeli o to aby nie wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu, nadal pijani kierowcy stanowią poważny problem na drogach. Lublinieccy policjanci zatrzymali w dniu wczorajszym kolejnych 3 amatorów jazdy na „podwójnym gazie”. Nieodpowiedzialni kierujący odpowiedzą teraz przed sądem za swoje postępowanie.
Do pierwszego zdarzenia z udziałem nietrzeźwego kierującego doszło wczoraj, krótko po godzinie 7 rano na ulicy Lublinieckiej w Herbach, gdzie motocyklista w trakcie wyprzedzania kolumny pojazdów doprowadził do zderzenia z samochodem ciężarowym Renault, który wykonywał właśnie manewr skrętu w lewo. Wstępne badane stanu trzeźwości przeprowadzone na miejscu przez mundurowych wykazało, że 36-latek prowadził Hondę w stanie nietrzeźwości. W wyniku zderzenia pojazdów motocyklista odniósł poważne obrażenia ciała i został odwieziony do szpitala w Częstochowie. Droga krajowa nr 46 na czes wykonania czynności procesowych była zablokowana, a ruch pojazdów odbywał się wytyczonymi objazdami.
Kolejnego nietrzeźwego kierującego zatrzymali funkcjonariusze Wydziału Prewencji realizując tzw. kontrolę przesiewową na ulicy Witosa w Lublińcu. Zatrzymany do kontroli 46-letni kierowca Opla, wsiadł za kółko mając w organizmie 1,2 promila alkoholu. Mieszkaniec powiatu lublinieckiego stracił prawo jazdy, a dodatkowo za swoje postępowanie odpowie przed sądem. Kary nie uniknie również 49-latek zatrzymany wczoraj przez stróżów prawa, krótko po godzinie 17 na ulicy Spółdzielczej w Gwoździanach. Mężczyzna kierował motorowerem mając w organizmie 0,6 promila promile alkoholu.
Policjanci przypominają, że każdy kto kieruje pojazdem z przekroczoną normą alkoholu w organizmie stanowi ogromne zagrożenie na drodze. Tym wszystkim, do których nie dotarły apele i ostrzeżenia przypominamy o konsekwencjach z jakimi muszą liczyć się nietrzeźwi kierowcy.
Co grozi za jazdę pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu:
- jeśli podczas kontroli policyjnej urządzenie do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wykaże od 0,10 do 0,25 mg w jednym dm³ lub stężenie alkoholu we krwi wyniesie od 0,2 do 0,5 promila, wówczas podlegamy art. 87 kodeksu wykroczeń, czyli odpowiadamy za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu. W takim przypadku jeśli ponowne badanie alkomatem nie wykaże wzrostu stężenia alkoholu podlegamy karze aresztu lub grzywny.
Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości:
- jeśli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu większe niż 0,25 mg/dm³ lub powyżej 0,5 promila, popełniamy wówczas przestępstwo i podlegamy już pod kodeks karny, a dokładnie art. 178a kk, za co grożą o wiele większe konsekwencje.
W przypadku popełnienia przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości grozi nam:
- grzywna w wysokości od 10 do 540 stawek dziennych, które w zależności od orzeczenia sądu mogą wynosić od 10 do 2000 złotych,
- za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości kierowca ukarany będzie zakazem prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Gdy kierowca zostanie zatrzymany w stanie nietrzeźwości po raz drugi sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio,
- niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości,
- kara finansowa za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości to min. 10 tys. zł,
- za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości sąd może ukarać kierowcę zakazem prowadzenia pojazdów na okres 15 lat, minimalny okres na jaki zakaz będzie orzekany to 3 lata.