Wiadomości

Debata w Woźnikach

Data publikacji 06.11.2019

Poziom bezpieczeństwa na terenie miasta i gminy Woźniki oraz bezpieczeństwo osób starszych w domu i na ulicy to główne zagadnienia poruszane w trakcie debaty społecznej, która odbyła się w Urzędzie Miasta Woźniki. Dodatkowo policjanci mówili jak zapobiegać oszustwom na tzw „wnuczka” i „policjanta”. Uczestnicy spotkania poznali zasady funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń, aplikacji mobilnej Moja Komenda oraz programu „Dzielnicowy bliżej nas”.

Dziś w Urzędzie Miejskim w Woźnikach, odbyła się debata społeczna „Bezpieczny Senior w Woźnikach”. Organizatorami przedsięwzięcia z cyklu „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ” był Komisariat Policji w Woźnikach, Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu oraz Urząd Miasta Woźniki. Na początku spotkania głos zabrała Pani Beata Bacior - Zastępca Burmistrza Woźnik, która przywitała zebranych i zaprosiła do aktywnej dyskusji dotyczącej wspólnego bezpieczeństwa. Następnie Komendant Powiatowy Policji w Lublińcu podinsp. Dariusz Kiedrzyn przedstawił główne cele debaty oraz omówił zagadnienia, które zostaną przedstawione przez mundurowych. Następnie głos zabrał Komendant Komisariatu Policji w Woźnikach nadkom. Mieczysław Krysiak, który przedstawił poziom bezpieczeństwa na terenie miasta i gminy Woźniki oraz omówił zadania jakie realizują podlegli mu funkcjonariusze celem poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Podkreślił także owocną współpracę i duży wkład władz lokalnych we wspólne budowanie bezpieczeństwa mieszkańców miasta i gminy Woźniki.
W dalszej części spotkania funkcjonariusze zachęcali do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji Moja Komenda. Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się ze sposobem działania tych aplikacji, rodzajem i charakterem zagrożeń sygnalizowanych na terenie miasta i gminy Woźniki przez dotychczasowych użytkowników. Mundurowi zwracali uwagę na wszystkie zalety jakie niesie ze sobą ta nowoczesna forma wymiany informacji z Policją. Debata była również dobrą okazją do przypomnienia zasad ruchu drogowego, które obowiązują pieszych, kierowców i rowerzystów. Policjanci przypominali o konieczności noszenia na co dzień elementów odblaskowych, ale również wykazali jak duży wpływ na poprawę bezpieczeństwa ma prawidłowe wyposażenie roweru, jego dobry stan techniczny czy też odpowiedni ubiór. Dużo mówiono o konieczności przestrzegania przepisów dotyczących ograniczeń dopuszczalnej prędkości.
W trakcie spotkania omówiono także zagadnienie oszustw metodą na tzw. „wnuczka, na policjanta, na inkasenta” itp., wyjaśniano w jaki sposób działają przestępcy i jak postępować by nie stać się ich ofiarą. Podano liczne przykłady skutecznych działań mundurowych, którzy udaremnili w ostatnim czasie próby takich oszustw na terenie gminy Woźniki.
W kolejnej części debaty głos zabrał dzielnicowy mł. asp. Adam Blacha, który poinformował zebranych o założeniach programu „Dzielnicowy Bliżej Nas” oraz przedstawił realizowany aktualnie program priorytetowy. Zachęcał mieszkańców do wymiany spostrzeżeń w kwestiach dotyczących lokalnych problemów i zagrożeń występujących na terenie gminy.
Ostatnią część dzisiejszej debaty stanowiła dyskusja. Mieszkańcy chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi stanu bezpieczeństwa na terenie miasta i gminy Woźniki, wskazywali miejsca niebezpieczne oraz takie, gdzie należałoby wprowadzić zmiany organizacji ruchu poprawiające bezpieczeństwo.
Spotkanie zakończyła Pani Beata Bacior, która w imieniu Burmistrza Woźnik Pana Michała Aloszko wręczyła podziękowania policjantom za dotychczasową ofiarną służbę oraz podkreśliła wzorową współpracę Policji z władzami lokalnymi w budowaniu poczucia bezpieczeństwa mieszkańców.

Powrót na górę strony