Uwaga ślisko - apel o ostrożną jazdę!
Po raz kolejny policjanci zwracają się z apelem o ostrożna jazdę do wszystkich uczestników ruchu drogowego. Tegoroczna, bezśnieżna zima jak na razie nie spowodowała większych utrudnień na drogach powiatu lublinieckiego, niestety wielu kierujących wciąż zapomina zmienić swój styl jazdy i nawyki. Pamiętajmy o tym, że zimą szybko zmieniają się warunki atmosferyczne i drogowe, jezdnia pomimo tego, że nie zalega na niej śnieg często jest oblodzona i śliska. Apelujemy o ostrożna jazdę!
Okres zimowy to trudny czas zarówno dla kierowców jak i pieszych. W tym czasie warunki pogodowe są zmienne, a na drogach jest ślisko. Szybciej zapadający zmrok również wpływa niekorzystnie na komfort i bezpieczeństwo podróżowania i na sprawność psychofizyczną kierujących. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości samochodu do warunków panujących na drodze! To właśnie niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze jest powodem powstawania największej ilości poważnych zdarzeń drogowych.
Kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego, szczególnie w rejonach przejść dla piszych, którzy w tym okresie są mniej widoczni. W miesiącach zimowych wcześniej zapadający zmierzch powoduje, że zarówno piesi, jak i rowerzyści poruszając się na drodze podczas słabej widoczności i najczęściej w ciemnych ubraniach, stają się dla kierującego praktycznie niewidoczni. Powoduje to zwiększone ryzyko wystąpienia wypadków. Widoczność pieszych w tym okresie staje się jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo.
Warto pamiętać, że przy prędkości 50 km/h samochód w ciągu 1 sekundy przejeżdża około 14 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 26 metrów, na mokrej 30, a na śliskiej jezdni 46 metrów. Natomiast przy prędkości 90 km/h w ciągu 1 sekundy samochód przejeżdża dystans 25 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 70 metrów, na mokrej 90, a na śliskiej 140 metrów.
Na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj w odległości 30 – 40 metrów. Przy złej pogodzie widoczność jeszcze bardziej się pogarsza. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 – 150 metrów, czyli o około 5 razy wcześniej!
Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego nader często ulegają złudzeniu, że skoro widzą nadjeżdżający pojazd, to i kierujący ich widzi. To błąd, którego konsekwencje mogą być tragiczne. Pamiętaj, że odblaski mogą uratować życie!
Tegoroczna, bezśnieżna zima sprawiła, że na drogach powiatu lublinieckiego często można zaobserwować rowerzystów i kierujących motorowerami. Przypominamy, że niekorzystne warunki atmosferyczne wpływają na zmniejszenie przyczepności opon do asfaltu i nawet z pozoru niegroźny upadek przy próbie gwałtownego hamowania czy skrętu może skończyć się tragicznie.