Uwaga na oszustów w Internecie!
Wciąż pojawiają się nowe sposoby, którymi przestępcy próbują pozbawić nas naszych pieniędzy. Najczęściej oszuści wykorzystują brak naszej czujności w trakcie robienia zakupów w Internecie próbując pozyskać nasze dane wrażliwe czy tez podszywają się pod firmy kurierskie. Często wysyłają SMS-y z linkiem do fałszywej strony banku, na której należy dokonać zapłaty za zakupione towary lub dopłacić do przesyłki. Niczego nie świadoma ofiara podając dane wrażliwe umożliwia oszustom wyłudzenie środków z jej konta bankowego.
Oszuści ciągle modyfikują swoje metody działania i korzystają z każdej nadarzającej się okazji, by wprowadzić w błąd i wykorzystać zaufanie niczego niepodejrzewających osób. Coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki. Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić, jest bardzo niska. W wiadomości podany jest także link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności. Nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta, jak login czy hasło, i umożliwia tym samym przechwycenie ich przez oszustów.
W ostatnim czasie odnotowano również próby pozyskania przez przestępców danych wrażliwych dotyczących kart płatniczych takich jak: numer karty, data jej ważności, imię i nazwisko jej posiadacza oraz trzycyfrowego numeru CVV lub CVC, który służy do weryfikowania autentyczności karty podczas transakcji przeprowadzanych w Internecie.
Poniżej przedstawiamy parę rad, jak zminimalizować ryzyko związane z kradzieżami kart bankomatowych czy środków płatniczych zgromadzonych na koncie.
- Nigdy nie przekazuj swojej karty osobom postronnym.
- Nie odpowiadaj na e-maile lub sms’y, których nadawca prosi Cię o podanie informacji o karcie. Nigdy nie odpowiadaj też na wiadomości, które zapraszają do odwiedzenia strony internetowej w celu weryfikacji danych zawartych na karcie.
- Chroń swój numer karty i inne poufne kody umożliwiające dokonane transakcji (np. numer PIN, numer CVV lub CVC), tak aby osoby niepowołane nie mogły wejść w jego posiadanie np. rejestrując obraz karty.
- Traktuj transakcje kartowe z taką samą rozwagą jak wszystkie operacje na rachunku bankowym. Sprawdzaj wykonane operacje niezwłocznie po otrzymaniu wyciągu rachunku dla kart debetowych i zestawienia transakcji dla pozostałych kart.
- Korzystając z bankomatów najlepiej wybieraj te, które znajdują się wewnątrz budynku banku – utrudnia to obserwację podejmujących pieniądze przez osoby postronne. Obecnie wiele placówek banków montuje bankomaty za drzwiami wejściowymi wewnątrz budynku w ten sposób, że dostęp do nich jest możliwy po otwarciu drzwi w czytniku karty, którą przeciągamy przez czytnik paskiem magnetycznym w stronę urządzenia. Dodatkowo bankomaty znajdujące się w ogólnodostępnych miejscach na zewnątrz są bardziej narażone na ingerencję złodziei, np. w klawiaturę do wprowadzania kodu PIN;
- Dokonując zapłaty w sklepie kartą, staraj się nie pokazywać osobom postronnym wpisywanego w terminalu kodu PIN. W wielu sklepach możliwa jest dzisiaj zapłata kartą poprzez metodę zbliżeniową – pracownik kasy, poinformowany przez nas, że będziemy płacić kartą w ten sposób, podaje terminal, do którego zbliżamy kartę, aż do usłyszenia przeciągłego sygnału dźwiękowego. W przypadku większości kart płatniczych limit płacenia zbliżeniowo wynosi 100 zł;
- W sytuacji gdy karta zostanie Ci ukradziona lub ją zgubisz, nie popadaj w panikę. Pamiętaj, że w tym wypadku kartę taką należy natychmiast zablokować poprzez Bank, najlepiej w jego najbliższej placówce. Wiele banków oferuje dzisiaj również taką możliwość przez infolinię – numer telefonu znajduje się na druku umowy o wydanie karty płatniczej, który przechowuj w domu, w znanym Tobie miejscu.