Lublinieccy policjanci kolejny raz apelują o ostrożność, gdyż przestępcy nie ustępują w bezprawnych działaniach i nadal podszywają się pod funkcjonariuszy publicznych lub pod członków rodzin. W trakcie rozmowy telefonicznej oszuści wykorzystują różne scenariusze, które zawsze maja jeden cel. Tylko w ostatnim czasie na terenie powiatu lublinieckiego odnotowano kilka takich zdarzeń.
Sposób działania oszustów choć ma wiele wariantów i scenariuszy zawsze opiera się na tym samym mechanizmie. Dzwoniący przestępca usiłuje stworzyć wiarygodną, często dramatyczną historię i przekonać swojego rozmówcę, że ta dotyczy właśnie osoby, z którą rozmawia. Ostatecznym celem zawsze jest nakłonienie do przekazania wysokich kwot pieniędzy, które mają pomóc w tzw. "załatwieniu sprawy" lub uchronić je przed utratą. W takim scenariuszu bez znaczenia jest stopień pokrewieństwa, funkcja czy rodzaj zawodu oszusta w momencie jego przestępczej działalności. Czy jest to fałszywy policjant, prokurator, wnuczek, córka, pracownik wodociągów czy narodowego funduszu zdrowia, to niestety wielu seniorów, kierując się odruchem serca czy chęcią pomocy daje im wiarę często tracąc oszczędności całego życia.
Tylko w ostatnim czasie lublinieccy policjanci odnotowali trzy takie zgłoszenia. W Lublińcu, na telefon stacjonarny zadzwoniła kobieta podając się za wnuczkę swojej rozmówczyni. Oświadczyła, że jej matka jest zarażona koronawirusem i pilnie potrzebuje środków finansowych w kwocie 40-50 tysięcy złotych na zakup szczepionki. W tym przypadku niedoszła ofiara rozpoznała po głosie, że nie ma do czynienia z członkiem swojej rodziny i że jest to próba oszustwa. Rozłączyła się i o wszystkim powiadomiła Policję. Do podobnych prób oszustwa doszło również na terenie gminy Koszęcin i gminy Ciasna, jednak tym razem dzwoniący oszust informował o wypadku drogowym i konieczności przekazania znacznych kwot pieniędzy na "załatwienie sprawy". Na szczęście w żaden rozmówca nie dał się oszukać.
Tu apel do wszystkich, którzy mają kontakt z osobami starszymi, aby w codziennej rozmowie informować je o sposobach działania oszustów. Wielu seniorów właśnie w taką drogą dowiaduje się o tego rodzaju oszustwach często zanim przestępca zdąży do nich zadzwonić. Dzięki czemu nie stracili oszczędności życia i szybko powiadomili prawdziwych policjantów. Pamiętajmy, że oszuści ogarnięci chęcią posiadania pieniędzy nie cofną się przed żadnym sposobem ich zdobycia i bardzo często żerują na uczuciach starszych, wrażliwych, chętnych do pomocy osób. Ważne, także jest, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy, ani nie przelewać ich na podane konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie prosimy zadzwonić i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować Policję.
UWAGA!
- Policjanci nie odbierają NIGDY ŻADNYCH PIENIĘDZY od nikogo
- Policjanci nie przyjmują pieniędzy na przechowanie i nie zabezpieczają ich na specjalnych kontach
- Policjanci nie angażują postronnych osób w „tajne akcje”
Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
- Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
- Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
- Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
- Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.