Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie powiatu lublinieckiego w 2020 roku
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest popularnym sposobem komunikowania się z Policją. Świadczy o tym 664 zgłoszeń mieszkańców powiatu lublinieckiego. To interaktywne narzędzie jest łatwe w obsłudze i skuteczne w przekazywaniu informacji o miejscach, gdzie łamane jest prawo. Dzięki temu możemy mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w naszej okolicy.
O tym, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest interaktywnym narzędziem komunikacji pomiędzy społeczeństwem a Policją wie już większość mieszkańców naszego powiatu. Świadczyć może o tym liczba ponad 3200 zgłoszeń odnotowanych od momentu uruchomienia aplikacji w 2016 roku do dnia dzisiejszego. W samym 2020 roku na terenie powiatu lublinieckiego zaznaczono 664 zagrożenia z których :
- 344 potwierdzonych,
- 57 żart lub pomyłka,
- 263 niepotwierdzonych.
W 2020 roku najwięcej zgłoszeń dotyczyło "przekraczania dozwolonej prędkości", których było 290. Drugą kategorią najczęściej występującą było "nieprawidłowe parkowanie" 106. Policjanci w 2020 roku często weryfikowali również wskazane miejsca na terenie powiatu lublinieckiego, gdzie miało dochodzić do spożywania alkoholu 39.
Wszystkim dotychczasowym użytkownikom Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa dziękujemy za wszystkie przekazane sygnały dotyczące zauważonych na terenie powiatu lublinieckiego zagrożeń, a tym którzy jeszcze nie korzystali z tego narzędzia przypominamy, że KMZB służy do zgłaszania nieakceptowanych społecznie zjawisk. Policjanci za każdy razem sprawdzają wskazane miejsca i reagują na stwierdzone przypadki łamanie prawa.
Obsługa Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest intuicyjna. Wystarczy wejść w specjalną zakładkę „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” . Po kliknięciu otwiera się informacja o tym, co to jest KMZB i do czego służy. Należy uważnie przeczytać regulamin, zatwierdzić go i już można przekazywać policjantom informacje o niepokojących nas zjawiskach. Aby usprawnić komunikację, zostały przygotowane specjalne ikony, które umożliwiają szybkie i sprawne precyzowanie zagrożeń i nanoszenie ich na mapę. Policja ma 7 dni na podjęcie zgłoszenia i na jego weryfikację od momentu naniesienia zagrożenia na mapę. Jeśli informacja potwierdzi się, policjanci nadają jej status „potwierdzone” i dążą do usunięcia konkretnego zagrożenia. Do działań w razie potrzeby, angażowane są także inne służby. W aplikacji dodano również możliwość zamieszczania zdjęć oraz krótkich opisów zagrożeń co znacząco ułatwia proces weryfikacji zgłoszonego zagrożenia.
Pamiętajmy jednak, że KMZB nie jest narzędziem powodującym natychmiastową interwencję Policji – do tego przeznaczony jest numer alarmowy 112.