Mundurowi poruszyli problematykę handlu ludźmi
W Zespole Szkół Zawodowych w Lublińcu, policjanci przeprowadzili cykl spotkań profilaktycznych, podczas których szeroko omawiano zagadnienie handlu ludźmi. Przestępstwo handlu ludźmi jako współczesna forma niewolnictwa stanowi jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolności i godność ludzka. Uczestnicy prelekcji mogli dowiedzieć się również na jakie inne niebezpieczeństwa narażone są osoby wyjeżdżające do pracy za granicą.
Z inicjatywą zorganizowania cyklu spotkań profilaktycznych poświęconych problematyce handlu ludźmi wystąpiły władze szkoły. W kilku spotkaniach z młodzieżą najstarszych klas funkcjonariuszka z Zespołu ds. Profilaktyki Nieletnich i Patologii szeroko omówiła problematykę handlu ludźmi. Uczestnicy spotkań dowiedzieli się na co w przyszłości trzeba zwracać uwagę podejmując pracę za granicą lub wyjeżdżając na wakacje, aby nie paść ofiarą handlu ludźmi. Młodzież otrzymała kilka praktycznych wskazówek i rad dzięki którym będą mogli uniknąć zagrożenia związanego z tym przestępstwem. Dużo mówiono o tym jak dobrze przygotować się do zagranicznego wyjazdu, co ze sobą zabrać i w jakich instytucjach szukać pomocy w przypadku zetknięcia się z procederem handlu ludźmi.
Zwalczaniem współczesnego niewolnictwa zajmuje się specjalny Wydział do walki z Handlem Ludźmi umiejscowiony w Biurze Kryminalnym Komendy Głównej Policji, natomiast w komendach wojewódzkich Policji powołane są specjalne zespoły do zwalczania tego rodzaju przestępczości. Wydział do walki z Handlem Ludźmi odsługuje infolinię/telefon zaufania nr 664 974 934, gdzie można w sposób anonimowy przekazać wszelkie informacje dotyczące procederu handlu ludźmi oraz uzyskać poradę lub wsparcie. Każdy, kogo ten problem dotyka lub zna takie osoby, albo ma wiedzę na przestępcach trudniących się handlem ludźmi bądź o ich ofiarach może również skontaktować się z Policją przez specjalnie przygotowaną skrzynkę e-mail: handelludzmibsk@policja.gov.pl.