Wiadomości

Ostrzegamy - Oszuści nadal dzwonią do Seniorów

Data publikacji 24.01.2022

Lublinieccy policjanci kolejny raz apelują o ostrożność w kontaktach z osobami, które dzwoniąc podszywają się pod funkcjonariuszy publicznych lub pod członków rodziny. W trakcie rozmowy telefonicznej oszuści wykorzystują różne scenariusze, które zawsze maja jeden cel. Tylko w ostatnim czasie na terenie powiatu lublinieckiego odnotowano kilka prób dokonania tego typu przestępstw.

Sposób działania oszustów choć ma wiele wariantów i scenariuszy zawsze opiera się na tym samym mechanizmie. Dzwoniący przestępca usiłuje stworzyć wiarygodną, często dramatyczną historię i przekonać swojego rozmówcę, że ta dotyczy właśnie osoby, z którą rozmawia. Ostatecznym celem zawsze jest nakłonienie do przekazania wysokich kwot pieniędzy, które mają pomóc w tzw. załatwieniu sprawy lub uchronić je przed utratą. W takim scenariuszu bez znaczenia jest stopień pokrewieństwa, funkcja czy rodzaj podanego przez oszusta zawodu. Czasem jest to fałszywy policjant, prokurator, wnuczek, córka, pracownik narodowego funduszu zdrowia. Niestety wielu seniorów, kierując się odruchem serca czy chęcią pomocy daje wciągnąć się w rozmowę, często na koniec tracąc oszczędności całego życia.

Tylko w ostatnim czasie na terenie powiatu lublinieckiego policjanci odnotowali kilka prób dokonania tego typu przestępstw. Do mieszkańców Lublińca i Herb dzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza I Komendy Policji w Blachowni i dopytywał o konta bankowe i zgromadzone na nich środki finansowe. Na szczęście żaden rozmówca nie dał się oszukać.

Policjanci kierują apel do wszystkich, którzy mają kontakt z osobami starszymi, aby w codziennej rozmowie informować je o sposobach działania oszustów. Wielu seniorów właśnie w taką drogą dowiaduje się o tego rodzaju oszustwach często, zanim przestępca zdąży do nich zadzwonić. Pamiętajmy, że oszuści ogarnięci chęcią wzbogacenia się nie cofną się przed żadnym sposobem, często żerując na uczuciach starszych, wrażliwych, chętnych do pomocy osób. Ważne, także jest, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie udostępniać danych o szczególnym znaczeniu, nie przekazywać obcym pieniędzy, ani nie przelewać ich na podane konta. Należy zachować czujność w przypadku otrzymania wiadomości tekstowej o konieczności dopłaty do paczki, kuriera, czy też rachunku za prąd, nigdy nie klikać w odnośniki w takich wiadomościach. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie, sami zweryfikujmy taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować Policję.

UWAGA!

  • Policjanci nie odbierają NIGDY ŻADNYCH PIENIĘDZY od nikogo
  • Policjanci nie przyjmują pieniędzy na przechowanie i nie zabezpieczają ich na specjalnych kontach
  • Policjanci nie angażują postronnych osób w „tajne akcje”
  • Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
  • Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
  • Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).

Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.

Powrót na górę strony