Wiadomości

Debata z Seniorami w Woźnikach

Data publikacji 19.05.2022

Bezpieczeństwo osób starszych w domu i na ulicy, zasady funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń, aplikacji Moja Komenda to główne zagadnienia poruszane na debacie, która odbyła się w Urzędzie Miasta w Woźnikach. Seniorzy uczestniczący w spotkaniu dowiedzieli się również jak nie paść ofiarą internetowego oszusta. Gospodarzem spotkania był Burmistrz Miasta Woźniki Pan Michał Aloszko, a debacie przewodniczył I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Lublińcu nadkom. Mieczysław Krysiak.

18 maja w Urzędzie Miejskim w Woźnikach, odbyło się spotkanie z Seniorami. Organizatorami debaty z cyklu „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ” była Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu, Komisariat Policji w Woźnikach oraz Urząd Miasta Woźniki. Głównym celem przedsięwzięcia było podniesienie poziomu bezpieczeństwa Seniorów z terenu miasta i gminy Woźniki.

W pierwszej części debaty omówione zostało zagadnienie związane z tematyką uchodźców wojennych z Ukrainy przebywających na terenie miasta i gminy Woźniki. Następnie uczestnicy spotkania poznali najczęściej odnotowywane przez Policję przestępstwa, których ofiarą często padają Seniorzy. Funkcjonariusz z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą szczegółowo omówił metody, jakimi posługują się przestępcy działający metodą na tzw. wnuczka, policjanta. Podkreślił, że Policja nigdy nie prosi o przekazywanie pieniędzy, ani nie proponuje osobom postronnym udziału w policyjnych działaniach. Dużo mówiono także o tym, jak bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej i jak sprzedawać przedmioty w sieci za pośrednictwem popularnych platform internetowych. Ostrzegano przed podejrzanymi SMS-ami i klikaniem w przypadkowe odnośniki do stron.

W trakcie dyskusji zwrócono również uwagę obecnym na sali Seniorom, aby szczególnie uważali uczestnicząc w organizowanych pokazach i spotkaniach handlowych, w trakcie których sprzedawane są artykuły takie jak: garnki czy zestawy pościeli. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się na co zwrócić uwagę i czego się wystrzegać. Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na fakt, że sprzedawcy często uciekają się do nieuczciwych praktyk i za wysokie kwoty sprzedają sprzęt w rzeczywistości wart dużo mniej. W rezultacie nabywcy przez wiele miesięcy spłacają zaciągnięte pożyczki na zakupiony sprzęt. Wszyscy obecni zgodzili się, że najlepszą radą dla Seniorów jest odmawianie uczestnictwa w takich spotkaniach.

W następnej części debaty, głos zabrał funkcjonariusz ruchu drogowego, który apelował do Seniorów o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu pieszymi rowerowym oraz przypomniał o ostatnich zmianach w wysokościach kwot mandatów karnych. W trosce o bezpieczeństwo najstarszych uczestników ruchu zachęcał do noszenia elementów odblaskowych.

Na koniec mundurowi przypomnieli założenia i sposób korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Stróże prawa omówili cel i zasady działania aplikacji oraz przedstawili zakres jej wykorzystania przez mieszkańców miasta i gminy Woźniki. Mówiono także o założeniach programu „Dzielnicowy bliżej Nas” i o tym, jak ważny dla poprawy bezpieczeństwa mieszkańców jest kontakt społeczności lokalnej ze swoim dzielnicowym, który nazywany jest policjantem pierwszego kontaktu.

Ostatnią częścią debaty była dyskusja. Mieszkańcy mieli możliwość podzielenia się swoimi spostrzeżeniami i sugestiami dotyczącymi bezpieczeństwa, a mundurowi odpowiadali na zadawane przez Seniorów pytania. Obecność podczas debaty dzielnicowych z miasta i gminy Woźniki była dobrą sposobnością do wyjaśnienia wszystkich powstałych wątpliwości. 

Organizatorzy i uczestnicy spotkania mają nadzieję, że omawiane w trakcie spotkania treści wpłyną na poprawę bezpieczeństwa Seniorów i pozwolą im w przeszłości uniknąć zagrożeń.

 

 

Powrót na górę strony