Wiadomości

Uwaga na niewybuchy!

Data publikacji 13.06.2022

Policjanci przypominają, że pomimo upływu lat nadal odnajdywane są na polach, w ogrodach, czy w lasach niewybuchy, które mogą być groźne. 12 czerwca, w okolicach obwodnicy Lublińca mieszkaniec znalazł pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policjantów do czasu przybycia patrolu saperskiego. Pamiętajmy, aby w takiej sytuacji zachować ostrożność i spokój oraz zaalarmować odpowiednie służby.

Chociaż II wojna światowa zakończyła się dziesiątki lat temu, to wciąż w życiu codziennym spotykamy się z jej pozostałościami. Na terenie powiatu lublinieckiego nadal odnajdywane są niebezpieczne przedmioty, które mają znamiona uzbrojenia wojskowego. Niestety czasem ludzka ciekawość okazuje się zgubna, prowadząc nie tylko do nieszczęść, ale i do śmierci. Niewłaściwe postępowanie z niewypałem czy niewybuchem, które wynika z braku świadomości o niebezpieczeństwie, które powoduje oraz brak jakichkolwiek środków ostrożności podczas kontaktu z ze śmiercionośnym znaleziskiem sprawia, że zakończona wiele lat temu wojna, wciąż zbiera ofiary.
Policjanci podkreślają, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji długo zachowuje swoje właściwości i często jest odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych.
W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić Policję, która potwierdzi, czy mamy do czynienia z niewybuchem i zabezpieczy niebezpieczne znalezisko do czasu przybycia patrolu saperskiego.

Czy wiesz, co należy zrobić, gdy znajdziesz niewybuch?

W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału nie należy go odkopywać, dotykać, oglądać czy przenosić w inne miejsce, a także kategorycznie nie wolno wrzucać go do ognia, stawu, jeziora czy rowu. Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku Policji za pośrednictwem numeru alarmowego 112.

Powiadamiając funkcjonariuszy koniecznie podaj:
1. miejsca odnalezienia  niewybuchu;
2. wygląd znalezionego przedmiotu, opisz słownie co widzisz, uwzględniając ilość i wielkość znaleziska;
3. dane personalne i kontakt do osoby zgłaszającej.

Powrót na górę strony