Wspólne szkolenie policjantów i funkcjonariuszy Straży Rybackiej
Lublinieccy stróże prawa zainicjowali szkolenie z zakresu przepisów ustawy o rybactwie śródlądowym. Mundurowi zaprosili przedstawicieli Straży Rybackiej, z którymi rozmawiali o naruszeniach prawa związanych z nielegalnym połowem ryb oraz o tym, jak im zapobiegać. Cyklicznie organizowane na terenie powiatu lublinieckiego wspólne patrole Policji i Straży Rybackiej mają na celu przeciwdziałanie zjawisku kłusownictwa i ochronę środowiska naturalnego.
W budynku Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu odbyło się szkolenie z zakresu ustawy o rybactwie śródlądowym. Prelegentami byli przedstawiciele Państwowej i Społecznej Straży Rybackiej. Przedsięwzięcie zainicjowane zostało przez Naczelnika Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą kom. Michała Śnioszka w ramach zacieśniania współpracy Policji z Państwową Strażą Rybacką w zwalczaniu przestępstw i wykroczeń związanych z połowem ryb na terenie powiatu lublinieckiego.
Spotkanie poprowadzili: Robert Amborski - Komendant Społecznej Straży Rybackiej PZW Okręg w Częstochowie oraz Marek Wcześniak - Komendant Posterunku Państwowej Straży Rybackiej w Częstochowie.
W trakcie szkolenia omówiono treść ustawy o rybactwie śródlądowym, prawa i obowiązki wędkującego oraz zasady wędkowania. Prowadzący wymienili jakie dokumenty powinna posiadać każda osoba dokonująca połowu ryb, a także scharakteryzowali dozwolone metody połowu.
Głównym celem szkolenia było przedstawienie charakterystyki przestępstw i wykroczeń związanych m.in. z nielegalnym połowem ryb i niszczeniem tarlisk, wyszczególnionych w omawianej ustawie, oraz sposobów zapobiegania tego rodzaju zdarzeniom.
Lublinieccy mundurowi od lat współpracują ze Społeczną i Państwową Strażą Rybacką, organizując wspólne patrole terenów przyległych do rzek i zbiorników wodnych znajdujących się na terenie powiatu lublinieckiego. W trakcie takich patroli mundurowi sprawdzają, czy osoby wędkujące stosują się do obowiązujących przepisów. Działania te mają głównie na celu ochronę ryb i ich tarlisk oraz zapobiegają działaniom kłusowników, których nielegalna działalność ma negatywny wpływ na środowisko naturalne.
Współpraca lublinieckich policjantów z Państwową i Społeczną Strażą Rybacką to nie tylko działania represyjne, ale również prewencyjne, gdyż widok policyjnego radiowozu w pobliżu zbiornika wodnego niejednokrotnie zniechęca do działania potencjalnych kłusowników.