Wiadomości

Uwaga na Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego

Data publikacji 07.07.2022

W okresie wakacyjnym na drogach powiatu lublinieckiego można zauważyć więcej osób poruszających się na rowerach, rolkach czy hulajnogach. Wszystkie takie osoby zaliczają się do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy mają swoje prawa i obowiązki. Poruszając się jezdnią, drogą dla rowerów czy chodnikiem zawsze muszą przestrzegać elementarnych zasad bezpieczeństwa.

Osoba jadąca na rolkach, hulajnogą czy rowerem jest pełnoprawnym uczestnikami ruchu drogowego, co niesie ze sobą zarówno przywileje, jak i obowiązki, z których najważniejszym jest znajomości podstawowych przepisów dotyczących ruchu drogowego. Wszystkie takie osoby są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Kierowcy samochodów muszą mieć na uwadze, że ci szczególni użytkownicy dróg pozbawieni są jakiejkolwiek ochrony, dlatego w czasie wakacji szczególną ostrożność powinniśmy zachować w rejonach boisk sportowych, placów zabaw, a także przejeżdżając przez strefę zamieszkania. W takich miejscach nagłe pojawienie się na jezdni pieszego, rowerzysty czy rolkarza może być dla kierowców sporym zaskoczeniem.

6 lipca przekonała się o tym kierująca samochodem osobowym marki Toyota, kiedy jadąc ulicą Leśną w Herbach nagle w jej pojazd uderzył 10-letni rowerzysta. Na szczęście w groźnie wyglądającym zdarzeniu nikt nie ucierpiał, a wszystkie okoliczności tego zdarzenia będą teraz wyjaśniać lublinieccy policjanci.

Mundurowi apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o respektowanie obowiązujących przepisów, rozwagę oraz ostrożność. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze to nasza wspólna sprawa. Apel kierowany jest także do rodziców, by pamiętali o bezpieczeństwie swoich pociech, których aktywność na świeżym powietrzu, zwłaszcza teraz w okresie wakacji, jest zdecydowanie większa. 

Rowerzyści często zapominają, że mają obowiązek korzystania z oznakowanych dróg pieszo-rowerowych i rowerowych. To specjalnie wydzielone ciągi komunikacyjne przeznaczone m.in dla rowerzystów, kierujących hulajnogami elektrycznymi i innymi urządzeniami transportu osobistego ( UTO ).

Przypominamy równocześnie, że jazda rowerem po chodniku jest dozwolona, ale tylko w określonych przypadkach. Pierwsza z nich to opieka nad dzieckiem, które nie ukończyło 10 lat i jedzie na osobnym rowerze. Kolejny przypadek, pozwalający na jazdę po chodniku, wymaga spełnienia kilku warunków. Jeśli szerokość chodnika wzdłuż drogi z dopuszczalną prędkością ponad 50 km/h wynosi co najmniej dwa metry, wtedy dozwolona jest jazda na rowerze. Oczywiście trzeba pamiętać, że obok nie może znajdować się ani ścieżka rowerowa, ani specjalny kontrapas. Ostatnia możliwość dotyczy warunków pogodowych. Jeśli zagrażają one bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni, można skorzystać z chodnika. Mogą to być: silny wiatr, śnieżyca, rzęsisty deszcz, gołoledź lub gęsta mgła.

Poniżej załączamy tabelę – opracowaną w Biurze Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji – z wybranymi przepisami, która będzie pomocna dla użytkowników hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego oraz innych urządzeń wspomagających ruch.

Powrót na górę strony