Wiadomości

Uwaga na oszustów podających się za policjantów i wnuczków

Data publikacji 13.07.2022

Lublinieccy policjanci ostrzegają przed oszustami działającymi metodą na "policjanta" i "wnuczka". W ostatnim czasie przestępcy kilkukrotnie dzwonili do mieszkańców powiatu lublinieckiego, by wyłudzić pieniądze. Należy również uważać na telefony od fałszywych „konsultantów z banku”. W takich przypadkach bezpieczeństwo Twoich oszczędności zależy w dużej mierze od Twojej czujności.

Oszustwo „na policjanta, wnuczka, sprawcę wypadku”

Ta metoda to przestępczy „klasyk” i choć wiele osób już dawno o niej słyszała, to jednak co jakiś czas zdarzają się ofiary tego tupu przestępstw. Najczęściej sprawcy podszywają się pod policjantów oraz członków rodziny biorących udział w wypadku drogowym. Opisując dramatyczny w skutkach wypadek, próbują wzbudzić współczucie oraz troskę o bliskich ofiary i nakłaniają je do oddania oszczędności. Pieniądze mają być wynagrodzeniem pracy prawnika, który zajmie się sprawą. Czasami sprawcy podają się za policjantów i proszą o pomoc w zatrzymaniu szajki oszustów, która włamuje się na bankowe konta i okrada ich właścicieli. Zazwyczaj proszą o przekazanie pieniędzy kurierowi, o wyrzucenie ich przez okno, bądź o pozostawienie ich w umówionym miejscu. W takiej sytuacji najlepiej rozłączyć rozmowę i jeżeli to możliwe z innego telefonu zadzwonić na Policję. Warto również skontaktować się z najbliższą rodziną i powiadomić ich o próbie oszustwa.

Oszustwo „na pracownika banku”

Z ofiarą kontaktuje się przestępca podający się za pracownika banku, wprowadza swojego rozmówcę w błąd, przekonując, że jego dane zostały przechwycone. Następnym krokiem w przestępczej grze jest przekonanie ofiary, aby zainstalowała na smartfonie bądź komputerze aplikację. Jest to program, po zainstalowaniu którego oszuści mają zdalny dostęp do komputera lub smartfona i przejmują nad nim kontrolę. Padają też polecenia, aby akceptować otrzymywane wiadomości SMS i ostatecznie zalogować się na konto bankowe. Po zainstalowaniu aplikacji wszystkie operacje, w tym logowanie na kącie są widoczne dla oszustów. Od tej pory sprawcy mogą działać samodzielnie „w imieniu ofiary”, która najczęściej o niczym nie wie. Mogą wyprowadzić wszystkie pieniądze z rachunku oraz zaciągnąć kredyt.

Kolejny raz przypominamy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! NIGDY NIE ŻĄDAJĄ PRZEKAZANIA PIENIĘDZY, a w sytuacji, gdy ktoś prosi o pieniądze w rozmowie telefonicznej, najprawdopodobniej jest oszustem chcącym wyłudzić pieniądze. W momencie, gdy mamy podejrzenia, że rozmawiamy z oszustem, powinniśmy zakończyć taką rozmowę telefoniczną. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń prosimy o kontakt z Policją pod nr 112.

Powrót na górę strony