Wiadomości

Policjanci ostrzegają przed oszustami działającymi na popularnych platformach sprzedażowych w Internecie

Data publikacji 05.10.2022

Tylko w ostatnim czasie, aż cztery mieszkanki powiatu lublinieckiego zostały oszukane i straciły swoje oszczędności. Aby otrzymać pieniądze „weszły” w link przesłany w wiadomości sms od „kupca”, wpisały dane do logowania w banku i straciły łącznie ponad 10 tys. złotych. Postrzegamy i przypominamy - sprzedając w Internecie również możesz zostać oszukany. Oszuści podszywają się pod kupujących i za pomocą fałszywych linków wyłudzają dane dostępowe do kont bankowych.

Tylko w pierwszych dniach października do lublinieckiej komendy zgłosiły się cztery mieszkanki powiatu lublinieckiego, które zostały oszukane podczas internetowych transakcji. Mechanizm działania oszustów był zawsze podobny. Kiedy osoba wystawiała do sprzedaży jakiś przedmiot szybko kontaktował się z nią oszust podający się za potencjalnego kupca. Rozmowa dotycząca transakcji odbywała się najczęściej poprzez komunikator internetowy. Następnie oszust wysłał sprzedającemu wiadomość sms zawierającą spreparowany link i nakłaniał niczego nieświadomą ofiarę, że aby otrzymać przelew musi „wejść” w przesłany w wiadomości link i zalogować się na stronę „swojego” banku. Wykonując polecenie sprzedający wpadał w zastawioną pułapkę. Po kliknięciu w przesłany link prowadzący do strony przypominającej stronę aukcyjną i wybraniu z listy swojego banku ofiara sama podawała oszustowi dane do logowania na swoje konto bankowe. Następnie przestępcy szybko wypłacali z przejętego konta wszystkie dostępne tam środki pieniężne.

Policjanci podpowiadają co zrobić, aby ustrzec się oszustów?
 

  • Pamiętaj! Sprzedając i kupując w Internecie możesz zostać oszukany. Nie klikaj w linki przesłane w wiadomościach kierujące do płatności. Zawsze czytaj uważnie SMS-y autoryzacyjne.
  • Nie wolno reagować na prośby o zalogowanie się do konta bankowego, podania hasła jednorazowego lub jakiegokolwiek identyfikatora, loginu do banku.
  • Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.
  • Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku. Sprawdzajmy zawsze, czy witryna jest bezpieczna.

Jeżeli staniesz się ofiarą przestępstwa niezwłocznie skontaktuj się telefonicznie ze swoim bankiem w celu zablokowania dostępu do rachunku lub karty bankomatowej, a następnie powiadom o wszystkim Policję.

Powrót na górę strony