Wiadomości

Z policjantami o odpowiedzialności prawnej - profilaktyczne spotkanie w lublinieckim "Mickiewiczu"

Data publikacji 04.01.2023

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu we wtorek, 3 stycznia, odwiedzili uczniów Zespołu Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu. Głównym tematem spotkania była odpowiedzialność prawna nieletnich. W czasie prelekcji mundurowi omówili aktualnie obowiązujące przepisy dotyczące czynów karalnych oraz środki wychowawcze i poprawcze przewidziane za ich popełnienie.

Policjanci zajmujący się problematyką nieletnich w lublinieckiej komendzie, odwiedzili uczniów najmłodszych klas Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza w Lublińcu. Wiodącym tematem spotkania profilaktycznego była odpowiedzialność prawna nieletnich w świetle aktualnie obowiązujących przepisów. Na spotkaniu zostały przedstawione młodzieży najważniejsze przepisy Ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Mundurowi szczegółowo omówili różnice w pojęciach osoby nieletniej, małoletniej i młodocianej, a także wyjaśnili, co to jest czyn karalny i jakie wykroczenia kwalifikowane są do tej kategorii.
Najczęściej popełniane przez nieletnich czyny karalne to :

- art. 278 kk (kradzież),
- art. 279 kk (kradzież z włamaniem ),
- art. 156 oraz 157 kk (uszkodzenie ciała),
- art. 158 kk (udział w bójce lub pobiciu), 
- art. 190 kk (groźba karalna ), 
- art. 226 kk (znieważenie funkcjonariusza publicznego, np. nauczyciela w szkole),
- art. 280 kk (rozbój),
- art. 281 kk (kradzież rozbójnicza),
- art. 282 kk (wymuszenie rozbójnicze),
- art. 288 kk (zniszczenie mienia).

Mundurowi przypomnieli również o konsekwencjach jakie grożą osobom nieletnim za popełnienie czynu zabronionego pod groźbą kary. Według obowiazującego prawa, sąd rodzinny wobec nieletnich może zastosować różnego rodzaju środki wychowawcze, lecznicze oraz poprawcze. Policjanci przypomnieli uczestnikom spotkania, że pokłosie nieodpowiedzialnych zachowań popełnionych w młodości, niejednokrotnie przekreśla młodym ludziom udany start w dorosłość. To już kolejne takie spotkanie z młodzieżą zorganizowane przez mundurowych na terenie naszego powiatu, a zapopowiadane są kolejne.
Pamiętajmy, że według ustawy każdy, kto stwierdzi istnienie okoliczności świadczących o demoralizacji nieletniego, w szczególności dopuszczenia się czynu zabronionego, naruszenie zasad współzycia społecznego, uchylanie się od obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki, używanie alkoholu, środków psychoaktywnych, ich prekursorów, środków zastępczych lub nowych substancji psychoaktywnych, uprawianie nierządu, ma społeczny obowiązek odpowiednio przeciwdziałać temu, a przede wszystkim zawiadomić o tym rodziców lub opiekuna nieletniego, szkołę, sąd rodzinny, Policji lub inny właściwy organ.

Powrót na górę strony