Podsumowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa 2022
Styczeń to czas posumowań i rozliczeń poprzedniego roku. Lublinieccy policjanci przeprowadzili analizę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie naszego powiatu. Okazuje się, że wielu mieszkańców naszego regionu nadal widzi mnóstwo zagrożeń i aktywnie informuje o tym mundurowych, właśnie za pomocą tej aplikacji. Przekroczenia dopuszczalnej prędkości oraz wadliwa infrastruktura drogowa, to dwa główne tematy, które pojawiały się najczęściej.
O tym, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest interaktywnym narzędziem komunikacji pomiędzy społeczeństwem a Policją wie już większość mieszkańców naszego powiatu. Świadczyć może o tym liczba ponad 1044 zgłoszeń odnotowanych w 2022 roku na terenie naszego regionu, z których:
- 658 potwierdzonych (w ym 611 zgłoszeń potwierdzonych i wyeliminowanych, 44 zgłoszenia potwierdzone i przekazane poza policję),
- 14 żart lub pomyłka,
- 372 niepotwierdzonych.
W 2022 roku najwięcej zgłoszeń dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości, których było 661, z tego aż 235 punktów zaznaczyli mieszkańcy Gminy Kochanowice, a 104 zgłoszenia naniesione były na terenie Gminy Pawonków. Drugą, najczęściej występującą kategorią, była nieprawidłowa infrastruktura drogowa (140 zgłoszeń), z tego 34 zawiadomienia mundurowi sprawdzali w miejscowoścvi Herby. Policjanci w minionym roku często weryfikowali także wskazane miejsca na terenie powiatu lublinieckiego, gdzie miało dochodzić do nieprawidłowego parkowani (79 zgłoszeń). Kolejnymi zgłaszanymi wykroczeniami były: spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych (36 zgłoszeń) oraz zła organizacja ruchu (również 36 zgłoszeń). Pozostałe, najczęściej występujące nieprawidłowości, jakie nanieśli na mapę zgłaszający to: używanie środków odużających, dzikie wysypiska śmieci, a także wałęsjące się bezpańskie psy.
Obsługa Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest intuicyjna. Wystarczy wejść w specjalną zakładkę „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Po kliknięciu otwiera się informacja o tym, co to jest KMZB i do czego służy. Należy uważnie przeczytać regulamin, zatwierdzić go i już można przekazywać policjantom informacje o niepokojących nas zjawiskach. Aby usprawnić komunikację zostały przygotowane specjalne ikony, które umożliwiają szybkie i sprawne precyzowanie zagrożeń i nanoszenie ich na mapę. Policja ma 7 dni na podjęcie zgłoszenia i na jego weryfikację od momentu naniesienia zagrożenia na mapę. Jeśli informacja potwierdzi się, policjanci nadają jej status „potwierdzone” i dążą do usunięcia konkretnego zagrożenia. Do działań w razie potrzeby, angażowane są także inne służby. W aplikacji dodano również możliwość zamieszczania zdjęć oraz krótkich opisów zagrożeń, co znacząco ułatwia proces weryfikacji zgłoszonego zagrożenia.
Policjanci apelują!
Mając na uwadze okres zimowy, zagrożenia wynikające z bezdomności, uzależnień od alkoholu i używek oraz status ludzi starszych, którzy niejednokrotnie są skazani na samych siebie, Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa może przyczynić się do uratowania czyjegoś życia.