Wiadomości

Handel ludźmi. Spotkanie młodzieży z lublinieckimi profilaktykami

Data publikacji 11.01.2023

Dzisiaj w lublinieckiej komendzie gościli uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu. W trakcie spotkania policjanci udzielili młodym ludziom kilku ważnych porad związanych z zagraniczną podróżą oraz uświadomili zagrożenia, jakie niesie ze sobą handel ludźmi. Podczas spotkania mundurowi omówili także tematykę odpowiedzialności za popełnienie czynów karalnych, a także zachęcali młodzież do wstąpienia w szeregi policji.

Handel ludźmi jest przestępstwem zwalczanym przez wszystkie kraje Unii Europejskiej, a w jej ograniczanie i zapobieganie angażują się międzynarodowe fundacje i organizacje. Policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną spotkała się z grupą młodzieży z lublinieckiego „Mickiewicza” w murach lublinieckiej komendy. Młodzi ludzie wysłuchali prelekcji udzielonej przez mundurową na temat handlu tzw. żywym towarem. Ten nielegalny proceder jest współczesną formą niewolnictwa i zaraz po handlu bronią oraz narkotykami, jest najbardziej dochodowym nielegalnym biznesem. Ofiary najczęściej wykorzystywane są do pracy przymusowej, prostytucji, albo zmuszane są do żebractwa. W trakcie pogadanki szczegółowo omówiono zasady, których należy przestrzegać, aby nie paść ofiarą przestępców w trakcie zagranicznego wyjazdu, czy to związanego z wypoczynkiem, czy z podjęciem pracy zarobkowej.
Do najbardziej podstawowych form wykorzystania ofiar handlu ludźmi zaliczamy:

•             wykorzystanie w seksbiznesie,

•             wykorzystanie do pracy przymusowej,

•             wykorzystanie do żebractwa,

•             niewolnictwo domowe,

•             handel organami,

•             eksploatacja kryminalna,

•             wykorzystywanie osób do wyłudzania kredytów i świadczeń socjalnych.

Pamiętaj!

Jesteś ofiarą lub świadkiem handlu ludźmi? Poinformuj Policję. Zadzwoń
+48 664 974 934 lub napisz na handelludzmibsk@policja.gov.pl

Telefon zaufania dla ofiar i świadków handlu ludźmi
+48 22 628 01 20 lub +48 22 628 99 99

W trakcie pogadanki policjantka poruszyła także temat odpowiedzialności karnej za popełnienie czynów zabronionych. Omówione zostały konsekwencje, jakie grożą za spowodowanie przestępstwa lub wykroczenia. Niejednokrotnie jeden bezmyślnie popełniony błąd, przekreśla młodemu człowiekowi udany start w dorosłość i krzyżuje jego późniejsze plany i marzenia. Podczas spotkania, uczestnikom prelekcji przypomniano również o zagrożeniach i konsekwencjach, jakie niesie ze sobą sięganie po różnego rodzaju środki uzależniające (alkohol, narkotyki, dopalacze). W trakcie prelekcji policjanci omówili podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także przybliżyli uczestnikom prelekcji aktualnie obowiązujące przepisy. Mundurowi przestrzegają, aby „młodzi kierowcy”, z uwagi na brak doświadczenia w prowadzeniu pojazdu i odpowiedniej reakcji dostosowanej do sytuacji, jaka może pojawić się na drodze, jeździli zgodnie z prędkością obowiązującą na danym obszarze. Młodzieży, przypomniano także o zasadach poruszania się pieszych oraz o obowiązku noszenia przez nich elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym.

W związku z rozpoczynającą się rekrutacją kandydatów do służby w policji, profilaktyczka zachęcała też młodych ludzi do tego, aby po ukończeniu szkoły wstąpili w policyjne szeregi. W codziennej służbie policjanta ważna jest chęć niesienia pomocy, empatia, ale też duża odporność psychiczna, ponieważ często zdarzają  się z sytuacje stresujące, zagrażające życiu lub zdrowiu, jednak satysfakcja z realizowanych zadań zrekompensuje minusy służby.

Wszyscy uczniowie mogli aktywnie uczestniczyć w spotkaniu, zadając i udzielając odpowiedzi na pytania.

Powrót na górę strony