Wiadomości

Bezpieczeństwo pieszych

Data publikacji 24.01.2023

Piesi, to uczestnicy ruchu drogowego, którzy w konfrontacji z pojazdem nie mają żadnych szans. Dlatego mundurowi apelują do kierowców o to, aby w rejonie przejść dla pieszych zachować szczególną ostrożność i wykazać się czujnością, zwłaszcza wtedy, jeżeli w pobliżu przejścia znajdują się dzieci. Aby zwiększyć bezpieczeństwo i ograniczyć liczbę zdarzeń z udziałem niechronionych użytkowników dróg, policjanci „drogówki" cyklicznie prowadzą działania pn. „Bezpieczny pieszy".

Duże natężenie ruchu w rejonie przejść dla pieszych, częściowa nieostrożność oraz czasem brak wyobraźni pieszych, oraz nieprzestrzeganie przepisów przez kierujących, doprowadza do tego, że co roku dochodzi do zdarzeń z ich udziałem. Zasady pierwszeństwa na przejściach dla pieszych zmieniły sie w połowie 2021 r. Według nich, kierowca zbliżając się do „zebry”, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność. Jego zadaniem jest zmniejszenie prędkości, które pozwoli uniknąć narażenia na niebezpieczeństwo pieszego, znajdującego się lub wchodzacego na przejście. Od 17 września 2022 r. weszło w życie pojęcie recydywy i zwiększyła się liczba punktów karnych za wykroczenia popełniane w obrębie przejść dla pieszych. Za te najbardziej rażące można otrzymać aż 15 punktów. Pamiętajmy o tym, aby zbliżając się do przejścia dla pieszych, nie tylko obserwować drogę, lecz także cały jego rejon. Nie oznacza to absolutnie, że musimy nagle hamować, gdy zobaczymy pieszego, który jest w znacznej odległości od „zebry”, ponieważ takim zachowaniem możemy spowodować zagrożenie dla innych kierujących. Właśnie dlatego, prędkość w obszarze zabudowanym została ograniczona do 50 km/h, aby kierowcy mogli prawidłowo ocenić sytuację i odpowiednio wcześnie zareagować. Jeżeli coś zasłania nam widok na przejście dla pieszych, zawsze zakładajmy, że np. za źle zaparkowanym samochodem, może znajdować się osoba, która przechodzi przez przejście. Jeżeli widzimy pieszego, który stoi przy przejściu i ma obawy przed wejściem, zatrzymajmy się i zachęćmy go gestem do przejścia. Jeżeli samochód na pasie znajdującym się obok, zwalnia, zróbmy to samo, ponieważ na przejściu już może znajdować się pieszy. Pod żadnym pozorem nie pozostawiajmy naszego pojazdu pozostawionego przy przejściu dla pieszych, ponieważ dla innych kierujących stwarza to duże trudności w prawidłowej ocenie sytuacji. Dla pieszego pojazd zaparkowany zbyt blisko przejścia, może stanowić ogromne zagrożenie. 
Pieszy powinien pamiętać, że w trakcie przechodzenia przez drogę, powinien zachować szczególną ostrożność, rozejrzeć się i upewnić, czy bezpiecznie może przejść na drugą stronę. Policjanci apelują, aby podczas przechodzenia przez przejście, nie korzystać z urządzeń elektronicznych rozpraszających naszą uwagę, co z kolei może sprawić, że wtargniemy pod nadjeżdżający samochód.
Aby ograniczyć liczbę zdarzeń z udziałem pieszych, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego cyklicznie organizują działania „Bezpieczny Pieszy". W środę, 18 stycznia mundurowi ujawnili 13 wykroczeń popełnionych przez kierujących w3zględem pieszych. Głównym z nich, było przekraczanie dopuszczalnej prędkości przez kierujących w rejonach przejść. Mundurowi zapowiadają dalsze, zdecydowanie działania, które pozwolą poprawić bezpieczeństwo niechronionych użytkowników dróg.
 

Powrót na górę strony