Wiadomości

Lublinieccy policjanci wzięli udział w seminarium szkoleniowym

Data publikacji 14.02.2023

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lublińcu wraz z Zespołem Interdyscyplinarnym ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie zorganizowali seminarium szkoleniowe, na którym byli obecni mundurowi lublinieckiej komendy. W trakcie pogadanki poruszone zostały tematy związane z szeroko pojętym problemem cyberprzemocy i wszystkie zagrożenia, jakie mogą czyhać w internecie.

Internet to bez wątpienia jeden z najwspanialszych wynalazków w historii ludzkości. Zapewnia natychmiastowy i praktycznie nieograniczony dostęp do informacji, pozwala kontaktować się ze znajomymi z całego świata oraz dostarcza wielu możliwości rozrywki. Online robimy zakupy, korzystamy z kont społecznościowych, czy przeglądamy portale informacyjne. Urządzenia z dostępem do internetu, są jednymi z najważniejszych narzędzi współczesnego człowieka. Jednak wirtualny świat niesie za sobą wiele zagrożeń, a wraz wraz z jego rozwojem, pojawiły się w nim różnego typu zagrożenia. Funkcjonariusze zaznaczają, że nigdy nie należy podawać swoich prawdziwych danych osobowych, ale posługiwać się nickiem. Nie wolno również ujawniać osobom poznanym w sieci adresu zamieszkania, numeru telefonu czy kodów PIN. Pod żadnym pozorem nie można udostępniać nieznajomym swoich zdjęć, gdyż nigdy nie wiemy, czy nasz rozmówca jest osobą, za którą się podaje.

W poniedziałek, 13 lutego w Lublinieckiej „Lubitece” przy ul. Sportowej 3 odbyło się szkolenie, w którym uczestniczyli policjanci Rewiru Dzielnicowych oraz policjantki z Zespołu do Spraw Nieletnich i Patologii lublinieckiej komendy. W trakcie tych pięciogodzinnych warsztatów zaproszeni mundurowi, pracownicy lokalnych instytucji, placówek oświatowych i organizacji pozarządowych mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę o cenne wskazówki, dotyczące internetowych zagrożeń. Spotkanie prowadziła psycholog, specjalista i superwizor w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, praktyk w obszarze psychotraumatologii, specjalistka w tematyce nadużyć seksualnych.
Pamiętaj! Zachowania takie jak: nękanie, dręczenie, prześladowanie, kradzież tożsamości, podszywanie się pod inne osoby w Internecie są zabronione. Nie wahajmy się zgłaszać tego typu przypadków odpowiednim organom ścigania.

 

Powrót na górę strony