"Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie". Spotkanie policjantów z licealną młodzieżą
W ubiegłą środę mundurowi odwiedzili uczniów w Liceum w Psarach. W związku z tym, że słuchacze nabyli lub lada chwila nabędą uprawnienia do kierowania pojazdami, tematem prelekcji były przepisy stosowane w ruchu drogowym. W trakcie spotkania uczniowie usłyszeli wiele przydatnych informacji dotyczących zarówno zmotoryzowanych jak i pieszych użytkowników dróg.
W środę, 15 lutego mundurowi spotkali się z uczniami Liceum Ogólnokształcącego w Psarach. W trakcie prelekcji policjanci omówili podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także przybliżyli uczestnikom prelekcji aktualnie obowiązujące przepisy. Była to doskonała okazja do propagowania wśród przyszłych kierowców zasad bezpiecznej jazdy i zachowań zgodnych z przepisami ruchu drogowego. W trakcie spotkania policjanci przekazali młodzieży wiedzę dotyczącą odpowiedzialności kierowców za bezprawne zachowania na drogach. Zwracali także uwagę na problem brawury i „krótkowzroczności” za kierownicą oraz wynikającej z tego liczby wypadków. Omówione zostało również zagadnienie wsiadania za kierownicę na tzw. podwójnym gazie i jakie konsekwencje grożą za takie zachowanie.
Młodzieży przypomniano także o zasadach poruszania się pieszych oraz o obowiązku noszenia przez nich elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym.
Mundurowi przestrzegali, aby „młodzi kierowcy”, z uwagi na brak doświadczenia w prowadzeniu pojazdu i odpowiedniej reakcji dostosowanej do sytuacji, jaka może pojawić się na drodze, jeździli zgodnie z prędkością obowiązującą na danym obszarze. W trakcie pogadanki osoby, które na co dzień poruszają się przy użyciu hulajnóg elektrycznych oraz urządzeń transportu osobistego, dowiedziały się jak prawidłowo i zgodnie z przepisami korzystać z tego typu sprzętu, służącego do przemieszczania się po drogach.
Młody kierowca to termin który został sformułowany, aby precyzyjnie określić przepisy obowiązujące początkujących kierowców. W Polsce jest to osoba w wieku 18-25 lat, która ma uprawnienia do kierowania pojazdem krócej niż 2 lata. Warto wiedzieć, że okres ten jest liczony nie od momentu zdania egzaminu na prawo jazdy, ale od dnia, w którym został wydany dokument.
Przypominamy!!
Zgodnie z ustawą Prawo o Ruchu Drogowym policjant może zatrzymać prawo jazdy w wypadku przekroczenia przez kierującego pojazdem w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy liczby 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego lub stwierdzenia, że w okresie 2 lat od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy, popełnił on przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub trzy wykroczenia polegające na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości (w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h), spowodowaniu kolizji drogowej, kolizji drogowej zaistniałej poza droga publiczną oraz prowadzenia pojazdu w stanie po użyciu alkoholu.
Prelekcja skierowana do młodych kierowców miała uświadomić mało doświadczonych uczestników ruchu drogowego, jak ważne jest przestrzeganie przepisów i zasad wynikających z kodeksu, odpowiednie przygotowanie i wyposażenie pojazdu do jazdy czy też znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy i wpływu substancji psychoaktywnych na organizm kierowcy.