Spotkanie z młodzieżą
Lublinieccy Policjanci odwiedzili licealistów w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lublińcu. Podczas spotkania omówiono zagadnienie związane z Handlem Ludźmi. Przytoczono szereg przykładów, które przybliżyły to zagadnienie.
Podczas spotkania Policjanci uświadomili młodzieży, że w XXI wieku istnieje niewolnictwo, zarówno za granicami naszego kraju, jak i w Polsce. Współczesną formą niewolnictwa jest handel ludźmi, który jest przestępstwem i naruszeniem podstawowych praw i wolności człowieka. Należy pamiętać, że handel ludźmi przybiera wiele form, może to być zmuszanie do kradzieży, żebractwa, przymusowej pracy jak również handel organami. Poruszając ten temat z młodzieżą, zwracano, szczególną uwagę na sposoby chronienia się przed staniem się ofiarą przestępców zajmujących się pozyskiwaniem ludzi do przymusowej pracy. Rozdano broszury informacyjne, wskazano o czym należy pamiętać szukając pracy za granica, na co zwrócić szczególną uwagę, jak się zabezpieczyć, do jakich instytucji można zwrócić się o pomoc. Zwrócono również uwagę na podstawowe zasady bezpieczeństwa, zanim podejmiemy prace za granica, a w szczególności czy osoba proponująca prace działa legalnie, czy istnieje firma i pracodawca proponującym nam prace, czy osoby będące pośrednikami posiadają podpisaną umowę z przyszłym pracodawcą, czy umowa napisana jest w języku polskim i czy jest dla nas zrozumiała. Jeżeli cokolwiek wzbudza nasze wątpliwości można skontaktować się z organizacją zwalczająca handel ludźmi np. "La Strada". Przed wyjazdem należy pozyskać informacje o adresie i telefonach kontaktowych do Polskiej Ambasady w kraju, do którego się wybieramy pracować. Dobrą praktyką jest także zeskanowanie wszystkich dokumentów, które ze sobą zabieramy np. paszport, dokumenty podróżne, umowa o pracę oraz pozostawienie swoim bliskim informacji gdzie, z kim i gdzie będziemy pracować, umówić hasło (słowo, zdanie), które będzie sygnałem dla naszych bliskich, że jesteśmy zagrożeni.
Takie spotkania uświadamiają młodzieży zagrożenia czyhające na nią we społóczesnym świecie podczas podejmowania pracy za granicą.