Oszustwo na "Policjanta CBŚ"
Seniorka z Lublińca została oszukana metodą " na policjanta". Mieszkanka naszego miasta utraciła swoje oszczędności, po tym, jak została poinformowana, że pieniądze, są fałszywe. Dzwoniący przedstawił się jako funkcjonariusz CBŚ.
Z relacji zgłaszającej, wynikało, że na jej telefon zadzwonił nieznany mężczyzna podający się za policjanta CBŚ. W trakcie rozmowy oszust poinformował 85-latkę, że pieniądze, które posiada na koncie w banku, są zagrożone. Aby nie utracić swoich oszczędności, seniorka powinna z nim współpracować. Seniorka, będąc cały czas w kontakcie z sprawcą miała wrażenie, że bierze udział w policyjnej akcji, poszła do banku i wypłaciła swoje oszczędności. Następnie oszust nakazał pozostawienie ich w koszu na śmieci na Placu Konrada Mańki w Lublińcu. Obecnie policjanci prowadza czynności zmierzające do ujawnienia sprawców.
Pamiętajmy !
Oszuści "na wnuczka" i "na policjanta" wciąż próbują oszukiwać osoby starsze. Nie bądźmy obojętni i ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów.
Osoby te będą prosić o pieniądze, które mają im pomóc w rozwiązaniu nagłego problemu. Nie pozwólmy, aby w ten sposób nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia.
Przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚ. Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki. Dzięki temu będzie można zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby na tzw. "wnuczka".
W rzeczywistości są przestępcami, niemającymi nic wspólnego z policją. Jedynym ich celem jest wzbogacenie się kosztem ludzkiej krzywdy. Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.
Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się w ten sposób ofiarami braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów powinno wzbudzać naszą czujność.
Jak nie dać się oszukać?
• jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź, czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę,
• Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy
• nie działaj pochopnie, pod presją czasu
• po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą
• jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112
Nie dajmy przestępcom szansy! Nie pozwólmy, aby zabrali oszczędności życia! Na Państwa sygnały policjanci czekają przez całą dobę. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nie jest to członek rodziny, czy prawdziwy funkcjonariusz tylko oszust PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI.
Debata poświęcona bezpieczeństwu seniorów: 16 maja 2023 r. o godz. 16.30, sala budynku wielofunkcyjnego Glinica ul. Brzezinkowska 8 (przy siedzibie OSP)