Przed wakacyjnym wyjazdem zapewnij opiekę swojemu pupilowi
Planując wakacyjny wyjazd, nie zapominajmy o zapewnieniu opieki naszym pupilom. Okres urlopowy to niestety czas najczęściej występujących przypadków porzucenia i krzywdzenia zwierząt. Przypominamy, że porzucenie zwierzęcia traktowane jest jako przejaw znęcania się nad nim i stanowi przestępstwo zagrożone karą więzienia.
Wakacje to piękny czas na spędzenie urlopu z rodziną, niestety dla niektórych zwierząt to czas utraty domu, właściciela, pożywienia, a niejednokrotnie życia. Bezwzględni właściciele, chcąc pozbyć się „problemu” przed wyjazdem na wakacje, przywiązują swojego psa lub kota do drzewa, nierzadko w miejscach odludnych, gdzie zwierzę ma minimalne szanse na odnalezienie przez przypadkowego przechodnia. Zdarzają się przypadki wywiezienia i wyrzucenia zwierzęcia z samochodu z dala od domu, czasem nawet już w czasie podróży. Pomimo apeli środków masowego przekazu dotyczących zjawiska porzucania zwierząt, problem ten w dalszym ciągu występuje.
Zwierzę, bez względu na to, czy to mały szczeniak, czy duży pies, wymaga od swojego właściciela odpowiedniej opieki i cierpliwości. Niestety niektóre osoby, które decydują się na posiadanie zwierzęcia, nie zadają sobie sprawy, jaki to obowiązek i odpowiedzialność. W efekcie okazuje się, że wymarzony pies czy kot, nie zachowuje się tak, jak wyobrażał to sobie właściciel. Zwierze staje się w tym momencie zbędne i problematyczne dla swojego właściciela. Zdarza się, że zwierzę jest darowane jako prezent bez wcześniejszego uzgodnienia, w efekcie obdarowana osoba pozbywa się stworzenia, które zaczyna sprawiać kłopoty.
Przypominamy, porzucenie zwierzęcia traktowane jest jako znęcanie się nad nim. Stanowi więc przestępstwo zagrożone karą do 3 lat więzienia. W przypadku znęcania się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem, sprawcy grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zachowania lub świadome dopuszczenie do zachowania takiego jak bicie, zranienie lub okaleczenie zwierzęcia, stosowanie urządzeń obliczonych na spowodowanie specjalnego bólu, zmuszanie go do czynności mogących sprawiać ból, przeciążenie zwierząt, transport i przetrzymywanie zwierząt w sposób powodujący ich zbędny stres i cierpienie, trzymanie zwierzęcia w miejscu zmuszającym go do przebywania w nienaturalnej pozycji, niezapewnienie zwierzęciu odpowiedniej ilości wody i pożywienia.
Jeśli jesteś świadkiem znęcania się nad zwierzęciem, dowiedziałeś się, że zwierzę zostało porzucone, pozostawione bez opieki w nieodpowiednich warunkach lub z innego powodu dzieje mu się krzywda, powiadom Policję, Straż Miejską lub inne odpowiednie służby zajmujące się pomocą dla zwierząt.