Kierowco, bądź bezpieczny w trasie-jak się zachować przy zmiennych warunkach atmosferycznych.
Samochód to jeden z najpopularniejszych środków transportu, z jakich korzystamy, podczas wakacji, aby dotrzeć do miejsca naszego wypoczynku. Niektórzy kierowcy wraz ze swoimi rodzinami lub znajomymi pokonują dalekie trasy, trwająca kilka lub kilkanaście godzin. Podczas tak długiej podróży może zaskoczyć nas zmiana warunków atmosferycznych. Warto być przygotowanym na kaprysy pogodowe.
Upał, mgła, burza, ulewny deszcz to warunki, które wymagają od kierowy zachowania szczególnej ostrożności. Przede wszystkim należy ograniczyć prędkość. Na mokrej nawierzchni znacząco wydłuża się droga hamowania nawet do 80 procent, co przy dużym natężeniu ruchu wpływa negatywnie na bezpieczeństwo użytkowników dróg. To z kolei stwarza duże niebezpieczeństwo kolizji lub potrącenia pieszego czy rowerzysty. Podczas opadów deszczu często dochodzi do tzw. aquaplaningu, czyli poślizgu wodnego, który polega na tym, że opona zaczyna tracić przyczepność z powodu zalegania warstwy wody między oponą a nawierzchnią. Za taki stan rzeczy odpowiada bieżnik, który jest odpowiedzialny za odprowadzanie wody spod kół. Dlatego tak ważny jest właściwy stan ogumienia w naszym pojeździe.
Kiedy podczas jazdy zaskoczy nas burza i silny wiatr
Wraz z burzą pojawia się silny wiatr, ulewny deszcze, pioruny, a nierzadko i grad. W takiej sytuacji najlepiej zrezygnować z jazdy i zatrzymać się w bezpiecznym miejscu – np. na parkingu lub w innej lokalizacji, zwróćmy uwagę, aby samochód nie znajdował się pod drzewem. Można zatrzymać się na poboczu drogi, nie powinny to jednak być autostrady i drogi szybkiego ruchu. W trakcie burzy największym zagrożeniem jest ograniczający widoczność i zwiększający drogę hamowania deszcz oraz wiatr (który może powalać drzewa lub sprawiać, że na drodze pojawią się inne przeszkody, np. gałęzie). Z kolei pioruny nie stanowią niebezpieczeństwa dla osób znajdujących się w pojeździe.
Najważniejsze zasady jazdy w trakcie burzy:
zmniejsz prędkość (zawsze, gdy zaczyna padać deszcz),
zachowaj odpowiednio duży odstęp,
o ile możliwe, staraj się trzymać wewnętrznej strony jezdni,
przy śliskiej nawierzchni należy unikać gwałtownych manewrów i ostrego hamowania,
w trakcie silnych zjawisk pogodowych zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu.
zwróć uwagę, aby szyby nie były zaparowane, a widoczność z wnętrza pojazdu nie była utrudniona. Zadbajmy o prawidłowy stan techniczny wycieraczek.
zaplanuj swoją podróż-w przypadku złych warunków atmosferycznych, wyjedź wcześniej i zwróć szczególną uwagę na pieszych, którzy w tym warunkach są mniej widoczni.
Słońce i wysokie temperatury
Podczas upału znacząco spada zdolność do utrzymania koncentracji, szybciej się męczymy i obniża się nasz czas reakcji, co zwiększa ryzyko wypadku. Słońce może również oślepiać i wyraźnie ograniczać widoczność. Zaleca się więc noszenie okularów przeciwsłonecznych i dbanie o odpoczynek w trakcie jazdy. Warto pamiętać o:
używaniu klimatyzacji lub otwieraniu okien,
piciu dużych ilości wody,
jeśli możliwe, unikaniu jazdy między godziną 11 a 15,
stosowaniu przerw w trakcie jazdy.
Przed wyruszeniem w trasę w upał, warto sprawdzić działanie samochodu w podstawowym zakresie – ciśnienie w oponach, poziom płynu chłodniczego i stan wentylatora.
Mgła
Mgła powoduje spadek widoczności, a bardzo często bardzo duże ograniczenie widoczność. W takiej sytuacji konieczne jest dostosowanie prędkości do warunków jazdy, a w niektórych przypadkach do jej zaprzestania, jeżeli widoczność jest bliska zeru.
We mgle, podobne jak podczas silnego deszczu lub w tunelu należy używać świateł mijania. Starajmy się nie nadużywać świateł długich (drogowych), które oślepiają pozostałych uczestników ruchu. Mgła powoduje, że światła drogowe są przez innych użytkowników drogi widziane jako biała ściana światła. Ostrożnie trzeba też korzystać ze świateł przeciwmgielnych – np. tylnych można używać tylko wtedy, gdy mgła ogranicza widoczność do 50 metrów lub mniej.
Wszystkim podróżującym życzymy szerokiej drogi, kulturalnych kierowców oraz bezpiecznego powrotu. Pamiętajmy, że od nas samych i naszej rozwagi zależy nasze bezpieczeństwo i naszych bliskich.