Wiadomości

Jak rozpoznać fałszywe banknoty ? - Bądź uważny w czasie wakacji.

Data publikacji 02.08.2023

Wakacje to czas relaksu i wypoczynku to również czas, kiedy stajemy się mniej ostrożni. Podczas letnich wakacji przebywając nad morzem w górach, czy za granicą dokonujemy szeregu transakcji płatniczych. Nie we wszystkich miejscach naszego wypoczynku możemy płacić bezgotówkowo, posługując się kartą, czy inną formą płatności. Zadbajmy o to, aby nie stać się właścicielem fałszywego banknotu.

Ważne, by pomimo wakacyjnego luzu zachować ostrożność i zwracać uwagę na banknoty, które otrzymujemy. Warto poznać kilka technik, które pozwolą rozpoznać falsyfikaty. Ta wiedza zaoszczędzi nam stresu, niepotrzebnych problemów i związanych z tym konsekwencji.


Charakterystyczne cechy podrobionego banknotu to:
• brak znaków wodnych, które na oryginalnym banknocie widoczne są nie tylko przy prostopadłym oglądaniu banknotu pod światło, lecz także przy nachyleniu go pod kątem 45 stopni;
• brak zabezpieczeń widocznych w świetle UV, oraz zabezpieczeń wykonanych farbą metalizowaną i zmienną optycznie;
• Oryginalne banknoty posiadają zabezpieczenia wykonane specjalną techniką druku, a elementy te są wypukłe i w charakterystyczny sposób wyczuwane dotykiem przez przesunięcie po nich palcem lub paznokciem.

Należy zachować ostrożność i zwracać większą uwagę przy płatnościach gotówkowych, dlatego też należy:
• zawsze sprawdzać otrzymywane banknoty;
• zachować ostrożność, jeśli banknot jest uszkodzony lub zniszczony;
• zapoznać się z wyglądem autentycznych banknotów. Dokładnie oglądać banknoty różnych nominałów, odszukać na nich zabezpieczenia i zapamiętaj ich wygląd oraz zwróć uwagę na cechy charakterystyczne papieru;
• sprawdzać zabezpieczenia na banknotach otrzymywanych np. w sklepie, kasie. Nie wstydźmy się oglądać dokładnie banknot przed jego przyjęciem, mamy do tego prawo, pozwoli man to uniknąć strat i kłopotów.


Dotknij !, Popatrz !, Przechyl !, Sprawdź ! - podstawowe kroki, aby ochronić się przed fałszywymi banknotami.


• Dotknij – elementy szaty graficznej wykonane drukiem stalorytniczym wyczuwalne w dotyku m.in.: oznaczenia nominału, portret władcy, godło RP, podpisy Prezesa i Głównego Skarbnika NBP, oznaczenie dla niewidomych,
• Popatrz – zabezpieczenia widoczne przy oglądaniu banknotu pod światło tj.: znak wodny, nitka zabezpieczająca, recto-verso (uzupełniający się druk obustronny),
• Przechyl – zabezpieczenia widoczne po przechyleniu banknotu tj. efekt kątowy, farba zmienna optycznie, farba opalizująca, farba metalizowana, hologram, złota farba,
• Sprawdź – zabezpieczenia wymagające zastosowania dodatkowych urządzeń np. lupy lub lampy emitującej światło ultrafioletowe tj. mikrodruki i zabezpieczenia utajone.

Jeżeli podejrzewamy, że banknot, który jest w naszym posiadaniu, nie jest autentyczny, należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji albo udać się do banku w celu sprawdzenia jego autentyczności. Nigdy nie próbujmy:
• zapłacić tym banknotem,
• rozmienić banknotu na drobne,
• dać dziecku, jako osobie poza podejrzeniami, ponieważ w ten sposób, popełniamy przestępstwo.


Sprawne przekazanie informacji może pomóc w ustaleniu i zatrzymaniu przestępców wprowadzających do obrotu fałszywe banknoty.
Warto wspomnieć, że za podrabianie albo przerabianie polskich banknotów kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 5 lat lub karę 25 lat pozbawienia wolności. Za wprowadzenie fałszywych banknotów w obieg grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

 


 

Powrót na górę strony