Wiadomości

Hulajnogą na "podwójnym gazie"

Data publikacji 08.09.2023

Na ulicach Lublińca coraz częściej widzimy osoby przemieszczające się za pomocą nowoczesnego środka transportu, jakim jest hulajnoga elektryczna. Przypominamy jednak, że hulajnoga elektryczna jest pojazdem, a jej użytkownik to kierujący. Wiążą się z tym zarówno przywileje, jak i obowiązki, więc warto mieć tego świadomość i korzystać z hulajnogi zgodnie z przepisami.


O tym, jak ważne jest przestrzeganie przepisów, przekonał się 29-letni mieszkaniec Lublińca, który w czwartkową noc poruszał się hulajnogą ul. Majdanek w Lublińcu, policjanci zwrócili uwagę na jego styl jazdy, po zatrzymaniu do kontroli okazało się, że korzystający z hulajnogi elektrycznej mężczyzna jest pod wpływem alkoholi. Przeprowadzone badanie wykazało, że mieszkaniec naszego miasta miał ponad dwa promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Za popełnione wykroczenie grozi mu teraz kara grzywny nie niższa niż 2500 zł.

Pamietajmy !

Hulajnoga elektryczna jest to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

Hulajnoga elektryczna: obowiązki
Kierujący hulajnogą elektryczną zobowiązany jest poruszać się drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów z prędkością dopuszczalną wynoszącą 20 km/h. Jeżeli na jezdni ruch pojazdów odbywa się z prędkością nie większą niż 30 km/h oraz brakuje drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, użytkownik hulajnogi elektrycznej ma obowiązek poruszać się po jezdni. Jazda po chodniku dozwolona jest tylko w przypadku, gdy ruch pojazdów odbywa się z prędkością większą niż 30 km/h oraz brakuje drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Na chodniku i drodze dla pieszych poruszając się za pomocą tego urządzenia, należy ustąpić pierwszeństwa pieszemu oraz poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego.

Hulajnoga elektryczna: dzieci
Dzieci do lat 10 nie mogą poruszać się na tym urządzeniu na drodze publicznej. Jedyny wyjątek stanowi strefa zamieszkania, gdzie małoletni może korzystać z hulajnogi wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Hulajnoga elektryczna: zakazy
- zabrania się ciągnięcia i holowania innego pojazdu;
- zabrania się przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku;
- zabrania się kierowania w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.

Hulajnoga elektryczna: uprawnienia
Od osób, które ukończyły 18 lat, prawo jazdy nie jest wymagane.
Dokumentem uprawniającym do kierowania tym pojazdem osoby w wieku od 10 do 18 lat jest karta rowerowa, prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

Hulajnoga elektryczna: postój
Dopuszcza się postój na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz

Powrót na górę strony