Zniszczenie banerów wyborczych
Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu proszą o kontakt świadków zniszczenia banerów wyborczych. Zdarzenie miało miejsce w nocy z 22/23 września w miejscowości Boronów oraz w nocy 23/24 września w Koszęcinie. Wszystkie osoby, które mają informację mogące przyczynić się do ustalenia sprawcy, proszone są o kontakt pod nr tel. (47) 8583202 lub (47)8583255.
Zespół ds. Wykroczeń Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu prowadzi czynności wyjaśniające, w sprawie zniszczenia banerów wyborczych przez nieznanego sprawcę, w nocy z 22/23 września 2023 r. w Boronowie. Do podobnego zdarzenia doszło w nocy z 23/24 września 2023 r. w Koszęcinie.
Mundurowi proszą o kontakt wszystkie osoby, które były świadkami tego zdarzenia lub mają informacje mogące przyczynić się do ustalenia sprawcy. Osoby te proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny z Komendą Powiatową Policji w Lublińcu ul. Oświęcimska 6. pod nr tel. (47) 8583202 lub (47)8583255, powołując się na nr sprawy PR 8747/23 lub PR8766/23 Informacje można przekazywać również za pomocą pocztye-mail:
komendant@lubliniec.ka.policja.gov.pl.
Przypominamy, że:
O niszczeniu, zaklejaniu plakatów wyborczych mówi kodeks wykroczeń, a dokładnie art. 67 § 1. „Kto umyślnie uszkadza lub usuwa ogłoszenie wystawione publicznie przez instytucję państwową, samorządową albo organizację społeczną lub też w inny sposób umyślnie uniemożliwia zaznajomienie się z takim ogłoszeniem, podlega karze aresztu albo grzywny (do 5 tys. złotych)”.
Z kolei umyślne zniszczenie baneru, którego wartość zazwyczaj przekracza 500 zł, z uwagi na użyte materiały i wielkość, jest przestępstwem zniszczenia mienia. Grozi za to kara od grzywny do nawet 5 lat więzienia.
Informujemy, że:
Straż miejska i policja są organami zobowiązanymi prawem do usuwania plakatów i haseł, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym.
Bez uzyskania zgody właściciela czy administratora nie można wieszać plakatów i haseł wyborczych na ścianach budynków, wiaduktach, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych.
Prawo dokładnie reguluje takie kwestie i w celu uniknięcia nieporozumień należy stosować się do obowiązujących przepisów porządkowych. Plakatów wyborczych nie można łączyć trwale z obiektem, powinny być one zamocowane w sposób umożliwiający ich usunięcie bez powodowania uszkodzeń czy zabrudzeń po zakończonej kampanii.
Niestosowanie się do przepisów, podlega karze. Zgodnie z art. 63a § 1 kodeksu wykroczeń:
„Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny”. Grzywna również wynosi w tym przypadku nawet do 5 tys. złotych.
Pamiętać należy, że bezwzględny zakaz agitacji wyborczej istnieje:
• na terenie szkół,
• w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku,
• na terenie urzędów administracji rządowej i administracji samorządu terytorialnego oraz sądów,
• na terenie zakładów pracy w sposób i formach zakłócających normalne funkcjonowanie,
• na terenie jednostek wojskowych i innych jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz oddziałów obrony cywilnej, a także skoszarowanych jednostek podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.
Zdarza się, że banery wieszane są w obrębie pasa drogowego. Pamiętajmy! Ustawa o drogach publicznych nakazuje wszystkim dbanie o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, zatem informujemy, że każde niedotrzymanie zasad tam zawartych obciążone jest ryzykiem skierowania sprawy do sądu i zagrożone karami administracyjnymi.
Zasad i uczciwości należy dochować w obszarze samego plakatowania.