Picie "pod chmurką"
„Panie policjancie my grzecznie siedzimy” to najczęściej słyszą mundurowi patrolujący nasz powiat, niestety mówiące to osoby trzymają w ręku piwo lub inny alkohol, który przed chwilą spożywały. Pamiętajmy, że spotkanie ze znajomymi „pod chmurką” na ławce w parku, popijając alkohol, jest wykroczeniem, jeżeli na naszej drodze pojawi się stróż prawa, nie obejdzie się bez konsekwencji.
Policjanci podczas codziennej służby spotykają się z różnymi wykroczeniami popełnianymi przez mieszkańców naszego powiatu. Jednym z najbardziej uciążliwych jest spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym, czyli wykroczenie określane jako społecznie uciążliwe. Mandat, jaki grozi za jego popełnienie to 100 złotych.
Zgodnie z przepisami za spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym (np. obok sklepu, który nie ma wyznaczonego miejsca) grozi grzywna w formie mandatu karnego lub skierowanie wniosku do sądu. Właściciel takiego sklepu lub lokalu również naraża się na odpowiedzialność – za sprzedaż alkoholu osobom nietrzeźwym lub wyrażenie zgody na picie alkoholu w rejonie sklepu może stracić koncesję na jego sprzedaż.
Dla przypomnienia miejscem publicznym jest przestrzeń, dostępna dla ogółu ludzi np. parki, sklepy, ale również kino czy teatr.
Szczególnie w miejscach takich, jak szkoły, zakłady pracy, miejsca masowych zgromadzeń, ośrodki szkoleniowe i domy wypoczynkowe, spożywanie alkoholu jest surowo zabronione.
W przypadku uczestnictwa w imprezach masowych możliwe jest picie alkoholu jedynie w specjalnie wydzielonych do tego miejscach. Alkohol zgodnie z przepisami można zatem spożywać jedynie w miejscach do tego przeznaczonych.
Istotne jest również to, że nawet jeśli sprawca wykroczenia w danym miejscu jest sam, to i tak miejsce to nie traci statusu miejsca publicznego.
Dlatego warto pamiętać, że:
-Kto spożywa napoje alkoholowe wbrew zakazom albo nabywa lub spożywa napoje alkoholowe w miejscach nielegalnej sprzedaży, podlega karze grzywny.
- Usiłowanie wykroczenia jest również karalne.
-W razie popełnienia wykroczenia można orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością osoby popełniającej wykroczenie,
Policjanci lublinieckiej komendy codziennie otrzymują wiele zgłoszeń dotyczących spożywania alkoholu w miejscu publicznym, zarówno są to zgłoszenia telefoniczne, jak i przez aplikację KMZB. W ostatnich tygodniach wzrosła liczba takich zgłoszeń szczególnie w Woźnikach i Boronowie, wszystkie zgłoszenia są sprawdzane przez policjantów i weryfikowane w sytuacji potwierdzenia, osoba popełniająca wykroczenie ponosi konsekwencje za swoje postępowania w postaci mandatu karnego.
Jeżeli chcesz mieć wpływ na stan bezpieczeństwa w Twojej okolicy, podziel się swoimi spostrzeżeniami z Policją. Reaguj na zagrożenia, a wspólne działania przyniosą oczekiwany efekt. Zachęcamy do korzystania z aplikacji KMZB, za pomocą której możemy zgłosić zagrożenia z swojej okolicy.