Odpowiedzialność nieletnich
W ostatnich tygodniach profilaktyk lublinieckiej komendy spotykał się z uczniami klas pierwszych liceów i techników na terenie naszego powiatu. Młodzież, która zaczęła swoją edukację w szkołach średnich, powinna mieć wiedzę na temat swoich praw, ale również obowiązków. Policjantka zajmująca się tą tematyką rozmawiała z uczniami o odpowiedzialności prawnej nieletnich.
Spotkania z młodzieżą dają możliwość zapoznania się z aktualnymi regulacjami prawnymi w zakresie odpowiedzialności za czyny karalne, np. popularną kradzież sklepową. Profilaktyk podczas spotkań omawiała również zagrożenia, jakie mogą napotkać młodzi ludzie podczas korzystania z portali społecznościowych czy podczas zakupów w sieci. Policjantka wskazywała jak bezpiecznie korzystać z internetu, czego nie robić w sieci, jakich treści i zdjęć nie zamieszczać. Podczas spotkań profilaktyk lublinieckiej komendy szczegółowo omówiła z młodzieżą sytuacje, w jakich mogą narazić się na odpowiedzialność prawną, co jest prawnie zabronione i jakich konsekwencji mogą się spodziewać. Osoby nieletnie odpowiadają za swoje czyny przed sądami rodzinnymi. Sąd orzekający w sprawie nieletniego stosuje wobec niego jedynie środki wychowawcze lub poprawcze, kierując się przy tym przede wszystkim dobrem nieletniego
Warto przypomnieć, że od zeszłego roku zmieniała się ustawa dotyczącą odpowiedzialności prawnej nieletnich. W nowej ustawie pojawiło się kilka nowych rzeczy np:
Nowe przepisy określają minimalną granicę wieku odpowiedzialności za zachowanie naruszające porządek prawny lub stanowiące przejawy demoralizacji już na poziomie 10 lat.
W ustawie jest również przepis upoważniający dyrektora szkoły, do której nieletni uczęszcza do podjęcia oddziaływań wychowawczych we własnym zakresie, bez konieczności zawiadamiania sądu rodzinnego lub Policji o przejawie demoralizacji lub popełnieniu przez nieletniego czynu karalnego.
Nowa ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich stanowi, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach, sąd rodzinny będzie mógł orzec, by nieletnia osoba, która popełniła najpoważniejsze przestępstwa, pozostawała w zakładzie poprawczym do 24 roku życia.
Mundurowi mają nadzieję, że większa świadomość młodych dotycząca ich odpowiedzialności, przyczyni się do ograniczenia ilości zachowań niezgodnych z prawem zarówno na terenie szkoły, jak i poza nią.