Wiadomości

Czas zadumy to również czas na wzmożenie naszej ostrożności

Data publikacji 29.10.2023

Nadchodzące dni to czas naszej zadumy, nad bliskimi których już nie ma wśród nas. Wiele osób będzie podróżować w odległe strony, aby odwiedzić groby swoich bliskich. Niejednokrotnie spowoduje to kilkudniową nieobecność w naszym domu. Zwróćmy uwagę na to, jak zabezpieczamy swoje mieszkanie na czas naszej podróży. Zachowajmy również czujność podczas odwiedzin grobów, aby nie stać się ofiarą kradzieży.

Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych. Czas Świąt Wszystkich Świętych wiąże się z masowym odwiedzaniem grobów, sprzyjaj to działalności przestępczej. Na cmentarzach oraz w środkach komunikacji publicznej wzrasta zagrożenie kradzieżami. Nasze opuszczone domy czy mieszkania to potencjalny cel dla włamywaczy.

Ważne zatem jest, aby w tym okresie zachować rozsądek i wyostrzyć naszą czujność. Oto kilka zasad bezpieczeństwa, które pozwolą nam ustrzec się przed nieprzyjemnymi sytuacjami.

• Wychodząc z mieszkania czy domu, zadbajmy o jego odpowiednie zabezpieczenie. Sprawdźmy, czy zamknęliśmy wszystkie drzwi i okna, w tym piwniczne i dachowe, a także furtki i bramy na posesję. Jeżeli posiadamy czujki ruchu pamiętajmy o aktywowaniu alarmu.

• Poprośmy zaufanego sąsiada, by podczas naszej nieobecności zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie. Pozostawmy mu numer telefonu, aby w razie potrzeby mógł nas powiadomić.

• Korzystając z mediów społecznościowych, informacją o planowanym wyjeździe podzielmy się już po szczęśliwym powrocie. Nie wiemy kto i jak wykorzysta wiedzę, o tym, że nie będzie nas w domu.

• Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani oszczędności na widoku. Rozważmy zdeponowanie ich w banku.

• Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to nie jest niezbędne, większej gotówki, kosztownej biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów, mogą one paść łupem złodzieja.

• Płacąc za zakupy "na przycmentarnych" straganach, róbmy to dyskretnie, nie ujawniając otoczeniu całej zawartości portfela. Pieniądze, karty płatnicze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymajmy najlepiej w wewnętrznej kieszeni ubrania, co utrudni w tłumie ewentualną próbę ich kradzieży.

• Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną czujność zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu. Kontrolujmy cały czas nasze torebki czy saszetki, aby nie utracić ich w tłoku i ścisku.

• Zadbajmy, aby osoby starsze, chore i mniej sprawne przebywały na cmentarzu zawsze w obecności opiekuna. W tłumie łatwo o zasłabnięcie lub utratę orientacji i zabłądzenie. Warto takie osoby wyposażyć w kartkę z numerami telefonów do członków rodziny.

• W przypadku dzieci, uczulmy je, aby na cmentarzu nie oddalały się od rodziców czy członków rodziny. Ustalmy zasady postępowania na wypadek, gdyby zgubiły się w tłumie, a także miejsce spotkania w takiej sytuacji. Zadbajmy, aby dziecko posiadało numer telefonu do rodzica lub, w przypadku młodszych dzieci, zaopatrzmy je w kartkę z takim numerem. Uczmy zasady, że w razie potrzeby zawsze mogą zwrócić się o pomoc do policjanta, strażnika miejskiego lub innej umundurowanej osoby, np. harcerza czy ochroniarza.

• Na terenie cmentarza pilnujmy własnych rzeczy osobistych, torebek, telefonów, itp. Nie spuszczajmy z nich wzroku, nie zostawiajmy na pomniku czy ławkach. W atmosferze zadumy i wspomnień, a także spotkań z długo niewidzianą rodziną, pozostawione bez opieki mogą stać się obiektem zainteresowania przestępców.

Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo zależy również od nas samych.

Powrót na górę strony