Przemoc domowa i rówieśnicza -Debata w Ciasnej
W czwartek w budynku Urzędu Gminy Ciasna odbyła się debata społeczna poświęcona przemocy domowej i rówieśniczej. W trakcie spotkania mundurowi omówili zmiany w ustawie antyprzemocowej, jak również omówiono temat przemocy rówieśniczej, do której dochodzi na terenie placówek oświatowych.
Debatę poświęconą przemocy domowej i rówieśniczej zorganizowali policjanci z lublinieckiej komendy w jej trakcie asp.szt. Iwona Ochman z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu wraz z dzielnicowym st.sierż.Damianem Przewieźlikiem omówili zmiany, jakie zaszły w dotychczasowej ustawie. Debata była również okazją do omówienia obowiązków nauczycieli i dyrektorów placówek oświatowych w przypadku kiedy na jej terenie zasinieje przestępstwo. Poruszono temat przemocy rówieśniczej i jakie działania można podjąć w myśl ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich z 9 czerwca 2022 roku.
W dyskusji dominował temat zmian zaistniałych w. „ustawie antyprzemocowa 2.0” (ustawa z dnia 9 marca 2023 roku o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw), które weszły w życie 15 sierpnia 2023 r.
Do obowiązujących już przepisów wprowadzone zostały rozwiązania, które umożliwiają izolowanie osób stosujących przemoc domową, gdy stwarzają one zagrożenie wobec osób krzywdzonych także poza wspólnie zajmowanym mieszkaniem. Policja otrzymała uprawnienie, by wydać wobec takiego sprawcy natychmiastowy zakaz zbliżania się osoby dotkniętej przemocą na odległość ustaloną w metrach. Możliwy jest także zakaz kontaktowania się z osobą dotkniętą przemocą domową (by uniemożliwić jej nękanie) również za pomocą środków typu mail, telefon, komunikatory internetowe. Można orzec również wobec sprawcy zakaz wstępu i przebywania w określonych miejscach, jak zakład pracy, szkoła czy placówki oświatowo-wychowawcze, opiekuńcze i artystyczne, a także obiekty sportowe, gdzie uczęszcza osoba dotknięta przemocą domową lub jej dzieci. Zakazy te mogą zostać przedłużone przez sąd, analogicznie jak w przypadku dotychczas obowiązującego zakazu zbliżania się do mieszkania.
Po zmianach nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia oraz zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia jest stosowany łącznie jak jedna z form środków przeciwdziałania przemocy domowej stosowanych przez Policję.
Pamiętajmy! Na przemoc domową nie można pozostawać obojętnym. Jeśli jesteś osobą doznającą przemocy domowej lub jej świadkiem, nie wahaj się powiadomić o tym policjantów lub inne pomocowe instytucje. Szybka reakcja może ograniczyć poczucie bezkarności agresora i dalszy rozwój konfliktu.
Mundurowi serdecznie dziękują wszystkim za udział w debacie!