Zachowaj ostrożność zimą
Na drogach, od kilku dni, występują trudne warunki atmosferyczne. Osoby korzystające z dróg w czasie zimowej aury muszą się liczyć z tym, że na jezdni jest bardzo ślisko. W takich warunkach kierujący pojazdami obowiązani są zachować szczególną ostrożność, natomiast pieszych zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych, które znacząco poprawiają ich widoczność na drodze.
Szybciej zapadający zmrok w okresie zimy wpływa niekorzystnie na komfort i bezpieczeństwo podróżowania, a także na naszą sprawność psychofizyczną. Przy opadach śniegu widoczność jeszcze bardziej się pogarsza. W takich warunkach kierowcy często nie są w stanie zauważyć pieszego ubranego zazwyczaj w odzież w ciemnych kolorach. Dlatego zachęcamy wszystkich pieszych do noszenia elementów odblaskowych również na terenie miasta. To może uratować życie! Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone na przedniej i tylnej części ubrania, w sposób pozwalający na dostrzeżenie ich w światłach pojazdów nadjeżdżających z obu kierunków.
Pamiętajmy również o dostosowaniu prędkości samochodu do warunków panujących na drodze. To właśnie niedostosowanie prędkości i niewystarczająca odległość pomiędzy pojazdami są powodem powstawania znacznej ilości zdarzeń drogowych. Śliska nawierzchnia wydłuża naszą drogę hamowania. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania i sygnalizacji.
Często podczas jazdy z samochodu odpadają kawałki lodu czy śniegu upadając potem na jadące za nim pojazdy, powodując uszkodzenia szyb lub zmuszając kierujących do gwałtownego hamowania. Przy większych prędkościach mogą być one śmiertelnym zagrożeniem
W sytuacji, gdy samochód co prawda nie jest zaśnieżony, ale ma zamarznięte lub oszronione szyby, kierowca również ma obowiązek zapewnienia sobie dostatecznej widoczności i usunięcia lodu czy też szronu z szyb i zewnętrznych lusterek.
Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Nie może naruszać też porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę.
Pamiętajmy! Auto odśnieżajmy na wyłączonym silniku, w innym przypadku takie zachowanie będzie traktowane jako wykroczenie.
Czasem wystarczy kilka minut, by właściwie przygotować auto do podróży i zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo jazdy, a nawet uniknąć tragedii na drodze.