Wiadomości

Rowerzyści pod lupą

Data publikacji 02.02.2024

Policjanci lublinieckiej drogówki przypominają wszystkim użytkownikom jednośladów o obowiązku przestrzegania obowiązujących przepisów oraz zachowanie trzeźwości. Tylko w czwartek w ciągu dwóch godzin na terenie Lublińca mundurowi zatrzymali do kontroli 5 rowerzystów, którzy w rażący sposób naruszyli zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Pogoda sprzyja korzystaniu ze środka transportu, jakim jest rower, policjanci apelują o zachowanie zdrowego rozsądku, zadbajmy o nasze bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że nasze zachowanie ma również wpływ na innych uczestników ruchu drogowego.
Pomimo licznych apeli rowerzyści nadal nie przestrzegają podstawowych zasad bezpieczeństwa, tym samym narażają siebie na konsekwencje przewidziane prawem. Rowerzysta, który porusza się zgonie z przepisami, ma prawidłowo wyposażony rower, jak również jest trzeźwy, nie musi się obawiać spotkania z policją.

W czwartek 1 lutego w ciągu dwóch godzin policjanci zatrzymali do kontroli 5 rowerzystów, 4 z nich, zamiast korzystać ze ścieżki rowerowej, poruszało się chodnikiem, jeden był pod wpływem alkoholu, a kolejny nie miał prawidłowego wyposażenia roweru. Wszyscy zostali ukarani mandatami karnymi.

Policjanci kolejny raz apelują o zachowanie trzeźwości na rowerze i przypominają podstawowe zasady, o których powinien pamiętać każdy, zanim wsiądzie na rower i wyruszy w drogę.

Obowiązek jazdy po drodze dla rowerów-ustawa Prawo o ruchu drogowym nakłada na rowerzystę obowiązek korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza.

Rowerzyście po chodniku jeździć nie wolno. Jednak przepisy drogowe przewidują kilka odstępstw w sytuacji gdy:

- opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

- panuje zła pogoda, zagrażająca bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła);

- są spełnione jednocześnie trzy warunki:

- chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości

- ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h (w terenie zabudowanym)

- brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego.

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Dziecko na rowerze

Dzieci do lat 7 można przewozić na dwa sposoby: na rowerze w specjalnym foteliku albo w specjalnej przyczepce ciągniętej za rowerem. Zarówno fotelik, jak i przyczepka muszą być dostosowane do przewożenia dzieci. Z dzieckiem w przyczepce można jechać jedynie po jezdni lub ścieżce rowerowej.

Dzieci poniżej 10 lat mogą samodzielnie poruszać się na rowerze, ale tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Osoba dorosła, która dzieckiem się opiekuje, może iść obok niego po chodniku, lub jechać na rowerze po chodniku.

Dzieci powyżej 10 lat mogą już samodzielnie jeździć rowerem po publicznych drogach, jeżeli posiadają swoje pierwsze uprawnienia tj. Kartę Rowerową. Karta Rowerowa obowiązuje do 18 roku życia, czyli rowerzyści powyżej 18 lat nie potrzebują żadnego dokumentu.

Wyposażanie roweru

Prawidłowo wyposażony rower powinien mieć: z przodu światło barwy białej, z tyłu czerwone światło odblaskowe; co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Dobrze jest również stosować elementy odblaskowe-mogą być na stałe przymocowane do roweru lub umieszczane na odzieży rowerzystów. Odblaski powodują, że rowerzyści są widoczni, przez co, oczywiście bardziej bezpieczni.

Powrót na górę strony