Wizyta młodzieży w lublinieckiej komendzie
Dzisiaj lubliniecką komendę odwiedziła młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Lublińcu. Policjantka, która na co dzień zajmuje się profilaktyką, przeprowadziła prelekcję na temat zagadnienia związanego z handlem ludźmi. Podczas spotkania wskazywał na zagrożenia, jakie mogą napotkać młodzi ludzie podejmujący pierwszą pracę lub wyjeżdżający za granicę.
W trakcie spotkania z uczniami Zespołu Szkół nr 1 w Lublińcu policjantka zajmująca się profilaktyka omówiła zagrożenia występujące we współczesnym Świecie. Wskazywała, że w XXI wieku istnieje niewolnictwo. Omówiła niebezpieczeństwa, które mogą napotkać młode osoby podejmujące prace lub wyjeżdżające za granicę. Przestrzegła przed przypadkowymi znajomościami zawieranymi na stronach internetowych, lekkomyślnym umieszczaniem zdjęć w sieci, a także przed oszustami działającymi na popularnych platformach oferujących atrakcyjną pracę.
Handel ludźmi, określany jako współczesne niewolnictwo, jest jednym z najbardziej okrutnych rodzajów przestępczości zorganizowanej. Bandyci na różne sposoby werbują kolejne ofiary i bezwzględnie wykorzystują je, z czego czerpią znaczne korzyści finansowe. Z uwagi na bardzo złożony charakter, jest to przestępstwo niezwykle trudne do wykrycia i udowodnienia.
Za handel ludźmi uznane są wyłącznie czynności sprawcze wskazane w art. 115 § 22 K.k., t.j.:
1. werbowanie (nakłanianie, zjednywanie, zaciąganie),
2. transport (przemieszczanie, przewożenie z zastosowaniem środków komunikacji),
3. dostarczanie (umieszczanie w innym miejscu),
4. przekazywanie (powierzanie, dawanie w celu dysponowania),
5. przechowywanie (zatrzymywanie w jednym miejscu, przetrzymywanie w ukryciu)
6. lub przyjmowanie osoby (zatrzymywanie przekazanej osoby).
Istotnym jest przy tym, że w celu popełniana przestępstwa handlu ludźmi, wymienione wyżej czynności powinny zostać zrealizowane z zastosowaniem:
• przemocy lub groźby bezprawnej,
• uprowadzenia,
• podstępu,
• wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,
• nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności,
• udzielenia albo przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej, albo jej obietnicy osobie sprawującej opiekę, lub nadzór nad inną osobą.
Przestępstwem handlu ludźmi jest również podjęcie określonego działania przez sprawcę w celu wykorzystania innej osoby, nawet za jej zgodą w różnych formach seksualnego wykorzystania (w tym w pornografii i w prostytucji), w pracy lub usługach o charakterze przymusowym, w żebractwie, w niewolnictwie oraz wszelkich innych formach wykorzystania poniżających godność człowieka lub w celu pozyskania komórek, tkanek lub narządów wbrew przepisom ustawy. Należy podkreślić przy tym, że jeżeli zachowanie sprawcy dotyczy małoletniego stanowi ono handel ludźmi, nawet gdy nie zostały użyte wyżej wymienione metody lub środki.
Przestępstwo handlu ludźmi jest w Polsce zagrożone karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3, a zatem stanowi zbrodnię. Z uwagi na wysoki stopień społecznej szkodliwości czynu karalne jest również przygotowanie do popełnienia tego przestępstwa zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5.