Przemoc domowa- Gdzie szukać pomocy?
Przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. Wykorzystywanie osoby najbliższej, bicie, krzywdzenie jej psychicznie jest przestępstwem, takim samym, jak przemoc wobec obcych. Bardzo często osoby doświadczające przemocy domowej z różnych powodów nie przyznają się do swoich problemów. Pamiętajmy, że przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo.
Osoba, która padła ofiarą przemocy, może liczyć na wsparcie policjantów oraz innych placówek świadczących pomoc. Ważne, aby na przemoc domową reagowali także sąsiedzi oraz bliscy ofiar. To pomoże odpowiednim instytucją skutecznie działać. Bierne przyglądanie się sytuacji na pewno nic nie zmieni, a jeden sygnał może pomóc uniknąć tragedii.
Każda wiadomość o przemocy przekazana mundurowym jest dokładnie sprawdzona i zweryfikowana. Mowa tu o sytuacjach, w których sąsiad, znajomy czy osoba bliska zasygnalizuje, że komuś dzieje się krzywda.
Mundurowi podchodzą z powagą do tego typu problemów. W swoich działaniach policjanci mogą skorzystać z procedury „Niebieskie Karty”, jak również wydać nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania zakaz zbliżania się do niego, oraz do osoby. W przypadku potwierdzenia, że przemoc ta jest zjawiskiem powtarzającym się, jest prowadzone postępowanie dotyczące przestępstwa znęcania się nad rodziną. W takiej sytuacji nie ma znaczenia, czy ofiara i sprawca pozostają spokrewnieni. W świetle uregulowań kodeksowych osobą najbliższą jest nie tylko członek rodziny, ale także np. konkubina/konkubent.
Sprawdź, jaki zachowania świadczą, że doznajesz przemocy !!!
RZEMOC FIZYCZNA
popychanie, odpychanie, obezwładnienie, przytrzymywanie, policzkowanie, szczypanie, kopanie, duszenie, bicie otwartą ręką i pięściami, bicie przedmiotami, parzenie, polewanie substancjami żrącymi, użycie broni, porzucenie w niebezpiecznej okolicy, nie udzielenie koniecznej pomocy, itp.
PRZEMOC PSYCHICZNA
wyśmiewanie poglądów, religii, pochodzenia, narzucenie własnych poglądów, stała krytyka, wmawianie choroby psychicznej, kontrolowanie i ograniczanie kontaktów z innymi osobami, domaganie się posłuszeństwa, ograniczanie snu i pożywienia, wyzywanie, poniżanie, upokarzanie, zawstydzanie, stosowanie gróźb,itp.
PRZEMOC SEKSUALNA
wymuszanie pożycia seksualnego, wymuszanie nieakceptowanych pieszczot i praktyk seksualnych, wymuszanie seksu z osobami trzecimi, sadystyczne formy współżycia seksualnego, krytyka zachowań seksualnych, itp.
PRZEMOC EKONOMICZNA
odbieranie zarobionych pieniędzy, uniemożliwianie podjęcia pracy zarobkowej, niezaspokajanie podstawowych materialnych potrzeb rodziny, itp.
Aby skutecznie przeciwstawić się agresji, należy przełamać strach i pozwolić sobie pomóc.
• Krok pierwszy - to przyznanie się przed sobą samą, że jesteś ofiarą przemocy
• Krok drugi - to zrozumienie, że nie ponosisz odpowiedzialności za czyny sprawcy przemocy
• Krok trzeci - to szukanie pomocy i wsparcia
Instytucje pomocowe o istnieniu których powinieneś widzieć:
- Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia"- telefon 800 120 002
- Ośrodki Interwencji Kryzysowej - Problemy w jakich udzielana jest pomoc: Konflikty rodzinne, samobójstwa, przemoc domowa, przemoc seksualna, wykorzystywanie seksualne dzieci, utraty okołoporodowe, żałoba, żal, bezrobocie, wypadki, katastrofy;
- Niebieska linia - Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie -pomoc, poready, serwis prawny
- MOPS - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej -pomoc w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych
- Fundacja Itaka - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
- Fundusz Sprawiedliwości telefon 222 309 900
- Ośrodki Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem
Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przstępstwem
Lubliniec ul. Wąska 3a
godziny urzędowania
poniedziałek 08:00-13:00
środa 09:00-14:00