Bezpieczny cyklista - działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach naszego powiatu
Dzisiaj w godzinach od 6:00 do 14:00 policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu przeprowadzą działania zmierzające do poprawy stanu bezpieczeństwa kierujących jednośladami. W czasie działań mundurowi będą zwracać szczególną uwagę na wzajemne relacje kierowców i rowerzystów, a także sprawdzać, czy kierujący rowerami stosują się do obowiązujących przepisów. Dodatkowo kontrolowana będzie trzeźwość i wyposażenie rowerów.
Stała poprawa bezpieczeństwa rowerzystów i pieszych jest jednym z głównych celów działań policjantów lublinieckiej komendy. Niestety pomimo licznych apeli, akcji profilaktycznych czy zmian w przepisach wciąż dochodzi do zdarzeń drogowych z ich udziałem. Aby zwiększyć bezpieczeństwo tej szczególnej grupy uczestników ruchu drogowego, lublinieccy policjanci cyklicznie organizują działania "Bezpieczny Cyklista".
Podczas działań mundurowi zwracają szczególną uwagę na trzeźwość rowerzystów, jak również przestrzeganie przez nich przepisów. Każde działania, dają możliwość przypomnienia o podstawowych zasady, o których powinien pamiętać każdy, zanim wsiądzie na rower i wyruszy w drogę.
Przypominamy!
Prawo o ruchu drogowym nakłada na rowerzystę obowiązek korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza.
Rowerzyście po chodniku jeździć nie wolno. Jednak przepisy drogowe przewidują kilka odstępstw w sytuacji gdy:
- opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
- panuje zła pogoda, zagrażająca bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła);
- są spełnione jednocześnie trzy warunki:
- chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości
- ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h (w terenie zabudowanym)
- brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego.
Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Dziecko na rowerze
Dzieci do lat 7 można przewozić na dwa sposoby: na rowerze w specjalnym foteliku albo w specjalnej przyczepce ciągniętej za rowerem. Zarówno fotelik, jak i przyczepka muszą być dostosowane do przewożenia dzieci. Z dzieckiem w przyczepce można jechać jedynie po jezdni lub ścieżce rowerowej.
Dzieci poniżej 10 lat mogą samodzielnie poruszać się na rowerze, ale tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Osoba dorosła, która dzieckiem się opiekuje, może iść obok niego po chodniku, lub jechać na rowerze po chodniku.
Dzieci powyżej 10 lat mogą już samodzielnie jeździć rowerem po publicznych drogach, jeżeli posiadają swoje pierwsze uprawnienia tj. Kartę Rowerową. Karta Rowerowa obowiązuje do 18 roku życia, czyli rowerzyści powyżej 18 lat nie potrzebują żadnego dokumentu.
Wyposażanie roweru
Prawidłowo wyposażony rower powinien mieć: z przodu światło barwy białej, z tyłu czerwone światło odblaskowe; co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Dobrze jest również stosować elementy odblaskowe-mogą być na stałe przymocowane do roweru lub umieszczane na odzieży rowerzystów. Odblaski powodują, że rowerzyści są widoczni, przez co, oczywiście bardziej bezpieczni.